Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Ogólnopolska wystawa rzeźb z brązu „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” wraz z całorocznym projektem edukacyjnym

W styczniu 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej sprowadził do Polski rzeźby Samuela Willenberga – świadectwo jego bolesnych przeżyć w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, a zarazem część światowego dziedzictwa Holokaustu.

 • Samuel Willenberg, Bunt więźniów, 2 sierpnia 1943 r. Fot Sławek Kasper (IPN)
  Samuel Willenberg, Bunt więźniów, 2 sierpnia 1943 r. Fot Sławek Kasper (IPN)

Wystawa piętnastu symbolicznych rzeźb, przedstawiających codzienność życia w piekle na ziemi, jakim był obóz w Treblince, została przygotowana przez IPN w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wernisaż odbył się 27 stycznia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, dzień po 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, miejsca symbolizującego ogrom zbrodni dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. Był on poprzedzony konferencją prasową prezesa IPN. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci społeczności żydowskiej z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz reprezentanci władz państwowych i wdowa po artyście, Ada Willenberg. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

 • Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Następne zdjęcie
  Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN) Następne zdjęcie
 • Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Następne zdjęcie
  Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN) Następne zdjęcie
 • Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Następne zdjęcie
  Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020. Fot. Sławek Kasper (IPN) Następne zdjęcie

 

Rzeźby Samuela Willenberga, więźnia i uczestnika buntu z 2 sierpnia 1943 roku w niemieckim obozie zagłady w Treblince, przedstawiają codzienność życia w tym miejscu oraz heroiczny zryw więźniów, którzy postanowili umrzeć z bronią w ręku i w ten sposób bronić swojej godności. Samuel Willenberg ocalał jako jeden z nielicznych, zbiegł z obozu, lecz z uwagi na swoje pochodzenie musiał się ukrywać. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie dał się poznać jako niestrudzony edukator młodych ludzi z Polski i Izraela. Pomimo traumatycznych przeżyć wojennych w okupowanej przez Niemcy Polsce, do końca życia w 2016 r. wracał do ojczystego kraju. Od wyjazdu do Izraela w 1950 r. wielokrotnie wraz z żoną Krystyną przyjeżdżali do Polski – sami lub jako przewodnicy izraelskiej młodzieży. Stali się rzecznikami dobrych relacji polsko-żydowskich, nie ukrywając tragicznych, ale i pięknych wydarzeń łączących te dwie grupy polskich obywateli podczas zbrodniczej niemieckiej okupacji.

Ekspozycję wraz z projektem edukacyjnym na kanwie prac Willenberga zrealizowano dzięki życzliwości i zaufaniu, jakim obdarzyła Instytut Pamięci Narodowej wdowa po artyście Ada Krystyna Willenberg, która kontynuuje dzieło swojego męża w imię zachowania pamięci o Zagładzie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń.

Na bazie wystawy wraz z opracowanymi przez IPN planszami edukacyjnymi w językach polskim, angielskim i hebrajskim  powstał ponadto szerszy projekt edukacyjny z pokazem filmu „Treblinka’s Last Witness” (w angielskiej i polskiej wersji językowej) oraz warsztatami  dla młodzieży.

Wystawa pokazana została w oddziałach IPN w Warszawie, Lublinie i Krakowie. Rzeźby prezentowane były także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Częstochowskim.

 • Wystawa rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – Lublin, 16 czerwca – 10 lipca 2020. Fot. IPN
  Wystawa rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – Lublin, 16 czerwca – 10 lipca 2020. Fot. IPN
 • Wystawa rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – Gdańsk, 15 lipca – 13 sierpnia 2020. Fot. Muzeum II Wojny Światowej
  Wystawa rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – Gdańsk, 15 lipca – 13 sierpnia 2020. Fot. Muzeum II Wojny Światowej
 • Wystawa rzeźb Samuela Willenberga w krakowskim „Przystanku Historia” – wrzesień 2020. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
  Wystawa rzeźb Samuela Willenberga w krakowskim „Przystanku Historia” – wrzesień 2020. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
 • Otwarcie wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – Częstochowa, 17 września 2020. Fot. Jacek Śliwczyński (Muzeum Częstochowskie)
  Otwarcie wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – Częstochowa, 17 września 2020. Fot. Jacek Śliwczyński (Muzeum Częstochowskie)

Chcąc umożliwić jak najszerszy zasięg projektu, przygotowano dwujęzyczny wirtualny spacer po wystawie, opisy eksponatów, biogram Willenberga oraz galerię artystycznych fotografii autorstwa Sławomira Kaspera. (lastwitness.eu). Oprowadzanie po ekspozycji odbywa się w wersji polskiej bądź angielskiej. Słowo wstępne do wystawy, opisy eksponatów, biogram Willenberga dostępne są w wersji tekstowej oraz w wersji audio nagranej przez lektorów.

https://lastwitness.eu/

 

Film „Treblinka’s Last Witness”

 

 

do góry