Nawigacja

Opowiedziane

Najważniejsze

Giganci nauki PL – konferencja prasowa w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” – 22 czerwca 2021

Polscy naukowcy liderami rozwoju światowej technologii. Najsłynniejsze wynalazki i epokowe odkrycia, które zmieniały nasze życie to też dzieła polskich uczonych. Portal internetowy gigancinauki.pl, udostępnienie treści słownika polskich wynalazców i odkrywców oraz podręcznik tematyczny „Swego nie znacie” to elementy nowego projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.

W Krakowie wręczono Krzyże Wolności i Solidarności

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w imieniu Prezydenta RP dawnych działaczy opozycji odznaczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił ofiary akcji AB na Cmentarzu Wojennym w Palmirach – 21 czerwca 2021

Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma oddał cześć zamordowanym w Palmirach wiosną 1940 przedstawicielom polskiej inteligencji. Zostali oni zgładzeni w ramach Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (niem. Außerordentliche Befriedungsaktion), zwanej potocznie AB.

Uroczyste otwarcie wystawy „#StolenMemory – Skradziona Pamięć” – Warszawa, 14 czerwca 2021

Otwarciu wystawy towarzyszyło uroczyste przekazanie rodzinie pamiątki, zegarka kieszonkowego po byłym więźniu obozów koncentracyjnych – Franciszku Czaplickim. Dyrektor niemieckiego Arolsen Archives, które przechowuje około 2500 takich skarbów pamięci, przyjechała do Warszawy, by osobiście przekazać bezcenną pamiątkę wnukowi – Andrzejowi Czaplickiemu. Uroczystość odbyła się w rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do niemieckiego obozu w Auschwitz w Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie. Wystawę przed Domem Polonii można oglądać do 14 lipca 2021.

Wystawa „TU rodziła się »Solidarność« rolników”

Od 21 kwietnia do 9 maja 2021 r. Instytut Pamięci Narodowej prezentował w 18 miastach w Polsce wystawę plenerową „TU rodziła się »Solidarność« rolników”. Każda z tych ekspozycji składała się z części ogólnopolskiej oraz regionalnej, przygotowanej przez odpowiedni oddział IPN.

Wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” w 91 miastach w Polsce

26 marca 2021 roku, w 16 miastach w Polsce, rozpoczęła się druga odsłona wystawy „TU rodziła się »Solidarność«”. W kolejnych miesiącach zaprezentujemy ekspozycję w następnych miejscowościach. W 2020 roku wystawa eksponowana była w 58 miastach.

Multimedia i media społecznościowe

Na skróty

do góry