
-
Relacja
Uroczysta gala XIV edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”
-
Zapowiedź
Spotkanie „Ludowe Wojsko (NIE)Polskie – dyskusja wokół książki »Historia«” z cyklu „Tajemnice bezpieki” – Warszawa, 8 grudnia 2023
-
Audycja
„Kulisy historii”, odc. 143 „Bliski Wschód” – 9 grudnia 2023
-
Zapowiedź
Spotkanie z cyklu „Historia zapisana w fotografii” – Warszawa, 11 grudnia 2023
-
Rocznica
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – działania IPN
-
Akcja społeczna
Zapal Światło Wolności
-
„Jak uczyć o historii najnowszej?” Warsztaty metodyczne dla nauczycieli – Spotkanie II – Warszawa, 9 grudnia 2023
-
Ogólnopolska konferencja naukowa „Represje władzy komunistycznej wobec społeczeństwa polskiego w latach 1944–1990” – Bydgoszcz, 12–13 grudnia 2023
Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL działające na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową, która odbędzie się w Delegaturze IPN przy ul. Wincentyny Teskowej 1 w Bydgoszczy.
-
Uroczystości w muzeum na Rakowieckiej upamiętniające ofiary systemu komunistycznego
Od 9 do 13 grudnia 2023 r. zapraszamy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na wydarzenia i uroczystości upamiętniające ofiary systemu komunistycznego w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
-
„Cena za prawdę” – widowisko w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego poświęcone kobietom internowanym w Gołdapi – Warszawa, 13 grudnia 2023
Instytut Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Komisją Krajową NSZZ Solidarność oraz Telewizją Polską zapraszają na koncert „Cena za prawdę”. Odbędzie się on 13 grudnia 2023 r. o godz. 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl
-
Spotkanie „Sarmaci i partyzanci Jacka Komudy” z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia” – Warszawa, 15 grudnia 2023
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia”, które odbędzie się 15 grudnia (piątek) w Centralnym Przystanku Historia IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 o godzinie 17.30.
-
Warsztaty rodzinne – „Jak Polacy zmieniali świat?” – Warszawa, 16 grudnia 2023 r.
Zapraszamy uczniów klas I-III oraz ich rodziców na kolejne warsztaty rodzinne „Jak Polacy zmieniali świat?”, które odbędą się 16 grudnia o godz.11:00 w Centralnym Przystanku Historia IPN (Marszałkowska 21/25).
-
Koncert „Kolęda nadziei” w Berlinie
W słowach kolęd przez lata utrwalała się historia Polski, a kolejne zwrotki, dopisywane pod wpływem bieżących wydarzeń, przekazywane były następnym pokoleniom w rodzinnych śpiewnikach i podczas wspólnych śpiewów.
-
Zajęcia edukacyjne dla uczniów w Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół średnich na zajęcia edukacyjne w Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie, które będą odbywały się od 5 do 28 grudnia 2023 r. we wtorki i czwartki o godz. 10.
-
IX Turniej Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza młodzież ze szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w IX edycji Turnieju Debat Historycznych. Na Wasze zgłoszenia czekamy w Oddziałach i Delegaturach IPN w całej Polsce.
-
Odsłonięcie pomnika Powstania Zamojskiego – Bondyrz, 6 grudnia 2023
6 grudnia 2023 roku na terenie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Powstania Zamojskiego.
-
[TEKST + AUDIO] 50 rocznica powołania Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej
26 listopada 1973 r. sformowano Polską Wojskową Jednostkę Specjalną Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS). Polacy jako pierwsi z Układu Warszawskiego założyli błękitne hełmy sił pokojowych ONZ. Wysłanie polskich oddziałów na Bliski Wschód wpisywało się również w gierkowską propagandę sukcesu, która kładła nacisk na sukcesy w polityce zagranicznej.
-
Jacek Wróbel: Wywiezienie do III Rzeszy i repatriacja Józefa Niedbały
W lecie 1944 r. dwunastoletni Józef został odebrany matce za „niewłaściwe zachowanie” i umieszczony w niemieckiej placówce. W 1945 r., wobec zbliżania się frontu, Józef został przymusowo „ewakuowany” w głąb Niemiec. Do rodziny udało mu się powrócić dopiero w 1948 r.
-
Ojcowie Niepodległości – artykuły o Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim i Ignacym Daszyńskim
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypominamy sylwetki twórców suwerennej Polski
-
Biograficzna wystawa elementarna IPN „Józef Piłsudski”
-
Józef Piłsudski w Wielkim Formacie
-
Biograficzna wystawa elementarna IPN „Ignacy Paderewski”
-
„Miejsca pamięci. Ocalić od zapomnienia” – dodatek specjalny Instytutu Pamięci Narodowej do „Gazety Polskiej”
Dodatek historyczny ukazał się 31 października 2023 r.
-
Nagroda i wyróżnienie dla publikacji Wydawnictwa IPN w konkursie Instytutu Pileckiego
Decyzją Kapituły Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w trzeciej edycji konkursu jedna książka wydana przez Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej została nagrodzona i jedna otrzymała wyróżnienie.
-
Fragmenty książek Wydawnictwa IPN: Uciekłam z transportu do Auschwitz
Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej oraz portal Histmag.org zapraszają do wysłuchania kolejnego odcinka z cyklu podcastów prezentujących najciekawsze fragmenty książek Wydawnictwa IPN.
-
Spotkanie z cyklu „Książki pełne historii” – Warszawa, 29 listopada 2023
Spotkania odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca.
-
Wydawnictwo IPN na Targach Książki w Katowicach
W dniach 3–5 listopada 2023 r. Międzynarodowe Centrum gościło Wydawnictwo IPN w ramach Targów Książki w Katowicach 2023.
-
Promocja czwartego tomu „Leksykonu bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956”
-
Zapraszamy do posłuchania jedenastego odcinka podcastu z serii „Ekspres czytelniczy IPN” – 27 listopada 2023
Całą serię znajdziesz na Spotify. Wszystkie odcinki dostępne są bezpłatnie.
Multimedia i media społecznościowe
-
Do pobrania
Wirtualny spacer i wystawa o błogosławionej rodzinie Ulmów dostępne na stronie Biura Nowych Technologii IPN
-
XVII Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą 2023 – reportaż
-
Portal
Portal szlakinadziei.ipn.gov.pl
-
Obejrzyj
Cykl „Powracamy Po Swoich” – cz. 10: Dziecięce ofiary niemieckich zbrodni