Nawigacja

Aktualności

Spuścizna Samuela Willenberga pozostaje w Polsce na kolejny rok

Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się przedłużyć pobyt rzeźb obozowych Samuela Willenberga w Polsce o kolejny rok. Zgodnie z ostatnią wolą Artysty docelowo miałyby być eksponowane w pawilonie, który stanie na terenie Muzeum Treblinka.

  • Rzeźba Samuela Willenberga „Orkiestra”. Fot. Sławek Kasper (IPN)
    Rzeźba Samuela Willenberga „Orkiestra”. Fot. Sławek Kasper (IPN)

W styczniu 2020 Instytut sprowadził z Izraela 14 rzeźb obozowych Samuela Willenberga. Stworzona na ich kanwie wystawa „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” wraz  z projektem edukacyjnym odwiedziła szereg miast Polski. Pomimo warunków pandemicznych wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dla tych, którzy nie mogli obejrzeć wystawy osobiście, IPN stworzył wirtualny spacer po ekspozycji w wersjach polskiej i angielskiej. Jest on dostępny pod linkiem: https://lastwitness.eu/

Z początkiem roku 2021 ekspozycja IPN zagości w opatowskim Centrum Kultury. Opatów to – obok Częstochowy i Treblinki – miejsce znaczące w życiorysie Artysty. Tu przed wojną jego ojciec, Perec Willenberg, tworzył malunki na ścianach synagogi. I to wreszcie tu mieściło się założone podczas wojny przez Niemców getto, z którego w październiku 1942 r.  młody Samuel wraz z transportem 6,5  tys. osób trafił do obozu zagłady w Treblince. Przeżył jako jedyny z nich.

Wiosną eksponaty trafią do mieszczącego się w dawnej synagodze Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Odbudowana i odrestaurowana synagoga obrazuje kilkaset lat historii Żydów w Chmielniku, a także życie w typowym przedwojennym sztetlu. Wystawę rzeźb Willenberga będzie tu można oglądać do końca kwietnia.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wyraziło chęć umieszczenia wystawy w podległych mu placówkach.

Celem i pragnieniem Instytutu byłoby eksponowanie wystawy na terenie Polski, aż do zakończenia prac budowlanych w Muzeum Treblinka, gdzie znalazłyby najbardziej godne miejsce, zgodnie z ostatnim życzeniem Artysty. Spuścizna Willenberga i towarzyszące jej projekty, np. w formie warsztatów dla młodych ludzi, to najlepsza forma edukacji o tragedii Zagłady, a zarazem skierowana do przyszłych pokoleń przestroga przed każdą formą totalitaryzmu. Orędownikiem takiej właśnie formy nauczania był sam Willenberg – wieloletni edukator młodzieży z Polski i Izraela.  Obecnie dzieło to kontynuuje jego żona Ada Krystyna Willenberg z d. Lubelczyk.

do góry