
Komunikaty
Szanowni Państwo
Komunikaty starsze niż 1000 dni od daty publikacji znajdują się w archiwum.
-
Zakończenie śledztwa w sprawie spowodowania śmierci Antoniego Jacka Jerza
-
[TEKST + AUDIO] 70. rocznica ucieczki Józefa Światło na Zachód
5 grudnia 1953 r. wicedyrektor Departamentu X polskiej bezpieki ppłk Józef Światło oddał się w ręce Amerykanów. Kilka miesięcy później nagrał ponad setkę audycji o komunistycznym aparacie represji, które wyemitowano na falach Radia Wolna Europa.
04.12.2023 więcej -
[TEKST + AUDIO] 85. rocznica 15-letniego planu rozwoju gospodarczego i społecznego Rzeczpospolitej
Eugeniusz Kwiatkowski 2 grudnia 1938 r. ogłosił, że Polska przystępuje do realizacji 15-letniego planu rozwoju gospodarczego Rzeczpospolitej. Decyzja ta była wynikiem tego, że poprzedni czteroletni plan został zrealizowany w terminie. Był to ambitny plan rozbudowy kraju, dania mu podstaw do budowy silnej gospodarki oraz poszukiwanie zgody politycznej poprzez poparcie działań rządu.
01.12.2023 więcej -
[TEKST + AUDIO] 105 lat polskiej szachownicy lotniczej
Od 105 lat znakiem rozpoznawczym polskich samolotów wojskowych jest biało-czerwona szachownica. 1 grudnia przypada rocznica wydania rozkazu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, którym ten znak został wprowadzony do użycia. Od tego momentu szachownica uważana jest za jeden z najładniejszych symboli lotniczych i jest stosowana na oznaczenie polskiego samolotu wojskowego.
01.12.2023 więcej -
[TEKST + AUDIO] IPN ogłosił nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru – Warszawa, 1 grudnia 2023
W piątek, 1 grudnia 2023 r., o godz. 11.00 w Belwederze (ul. Belwederska 54/56 w Warszawie) odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. Ogłoszono nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości wzięły udział rodziny zidentyfikowanych, prezes IPN dr Karol Nawrocki, jego zastępcy: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dr hab. Karol Polejowski oraz dr Mateusz Szpytma, a także przedstawiciele władz i instytucji państwowych. Uroczystość transmitowano na kanale IPNtv.
01.12.2023 więcej -
[TEKST + AUDIO] 33. rocznica zniesienia prohibicji
29 listopada 1990 roku zlikwidowano restrykcje w sprzedaży napojów alkoholowych, które znów można było kupować przed godziną 13:00.
29.11.2023 więcej -
Komunikat Oddziałowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie
-
Umorzenie śledztwa w sprawie decyzji o akcji „Wisła”
-
27 listopada 1948 r. w Krakowie powstał kolejny, trzeci, Jazz Club
Historia jazzu w Polsce to fascynująca podróż przez różne epoki, style i postacie, które przyczyniły się do rozwoju tego unikalnego gatunku muzyki. Początki jazzu w Polsce datuje się na lata dwudzieste XX w.
27.11.2023 więcej -
[TEKST + AUDIO] 50 rocznica powołania Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej
26 listopada 1973 r. sformowano Polską Wojskową Jednostkę Specjalną Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS). Polacy jako pierwsi z Układu Warszawskiego założyli błękitne hełmy sił pokojowych ONZ. Wysłanie polskich oddziałów na Bliski Wschód wpisywało się również w gierkowską propagandę sukcesu, która kładła nacisk na sukcesy w polityce zagranicznej.
24.11.2023 więcej
Wybierz Strony
- / 54
- Następny