Nawigacja

Видання IPN укр

Historia z IPN

Bohaterowie z boiska – nowy cykl Instytutu Pamięci Narodowej

22 listopada 2022 r. biało-czerwoni rozegrali swój pierwszy mecz na Mundialu 2022, nieprzypadkowo więc właśnie wtedy rozpoczęliśmy cykl tekstów o przedwojennych gwiazdach reprezentacji Polski – wspaniałych sportowcach, ale i bohaterach z krwi i kości. Piłkarzach, którzy z dumą reprezentowali nasz kraj, grając z białym orłem na piersi. Ale przede wszystkich o ludziach, którzy w chwili próby zdali egzamin z człowieczeństwa.

Przypominamy w nim losy m.in. zawodnika, który stał się idolem Kazimierza Górskiego, ulubieńca publiczności, który naprzykrzał się boiskowym rywalom czy lekarza, który karierę piłkarską łączył z ratowaniem ludzkiego życia.

Wśród naszych bohaterów są ci, którzy w chwili próby nie wahali się zamienić sportowych trykotów na mundury Wojska Polskiego. Wielu II wojna światowa doświadczyła szczególnie boleśnie. Jeden z nich mógł pójść na ugodę z Niemcami, ale pozostał wierny Polsce. Kolejny zginął od strzału w tył głowy w Katyniu, a jeszcze inny stał się ofiarą Holokaustu. Poznajcie ich wszystkich!

Pierwszy artykuł ukazał się 22 listopada, kolejne publikujemy co drugi dzień. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej IPN oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie poznacie kolejnych bohaterów naszego cyklu.

 

 
 
 

 

 

 
 
 
do góry