
Historia z IPN
-
Wystawa „Stanisław Maczek”
11 grudnia 1994 r. w Edynburgu zmarł gen. Stanisław Maczek, urodzony pod Lwowem wybitny oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojen z Ukraińcami i bolszewikami o niepodległą Polskę oraz wojny obronnej 1939 r. (dowodził zmotoryzowaną 10. Brygadą Kawalerii). Od 1942 r. dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej, która wsławiła się podczas inwazji aliantów w Normandii w 1944 r. (m.in. odgrywając bardzo ważną rolę w kluczowej bitwie pod Falaise) i wyzwoleniem wielu miejscowości w Belgii (np. Ypres) i Holandii (np. Bredy).
więcej -
Infografiki historyczne – Grudzień 1981
-
Maciej Korkuć: Barbara Tarnowska. Kobieta w „Solidarności” służby zdrowia
„W dalszym ciągu inwigilować dr Tarnowską i jej kontakty, rozpoznawać ewentualny charakter tych kontaktów” – nakazywał swojemu tajnemu współpracownikowi jesienią 1981 r. jeden z oficerów operacyjnych Wojsk Ochrony Pogranicza. W taki sposób komunistyczni oficerowie poszukiwali danych na temat aktywności filigranowej lekarki z zakopiańskiego szpitala. W tym wypadku wiedzieli, co robią.
więcej -
Elżbieta Strzeszewska: Wacław Laskowski ps. „Wielki”
Bez pomocy sprawnie działającej siatki współpracowników w terenie, przez funkcjonariuszy bezpieki nazywanych „elementami szlachecko-kułackimi” czy „meliniarzami”, oddziały podziemia nie mogłyby osiągać zamierzonych przez nie celów. Oddział „Roja” nie był tu wyjątkiem.
więcej -
Marek Hańderek: „Capricorn” – japoński agent wywiadu PRL
Po wprowadzeniu stanu wojennego przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego PRL została objęta sankcjami gospodarczymi. Spowodowało to wzrost znaczenia wywiadu naukowo-technicznego, który starał się operacyjnie pozyskać zachodnie technologie objęte embargiem. Niektóre przedsięwzięcia kończyły się sukcesem. Jednym z nich była sprawa japońskiego agenta „Capricorna”.
więcej -
Anna Wardzińska: Stanisław Liwszyc. Lekarz ocalały z Holokaustu
„Dążyć trzeba do takiego stanu, by choroba stała się jedynie wyrazem niedoskonałości naszej natury, a nie np. krzywdy społecznej. Do tego jednak potrzebni są lekarze z prawdziwego zdarzenia” – twierdził Stanisław Liwszyc, propagując idee lecznictwa uspołecznionego.
więcej -
Marcin Krzysztofik: Ksiądz Czesław Sadłowski. Kapłan niezłomny
Ksiądz Prałat Czesław Sadłowski jest jednym z wielu duchownych katolickich, którzy przez swoją działalność stali się prawdziwymi autorytetami dla licznych środowisk. Jego niezłomna postawa, zarówno w sprawie budowy kościoła w Zbroszy Dużej koło Grójca, jak również przy powstawaniu struktur opozycyjnych w środowisku wiejskim, wprawiała w wściekłość najwyższe władze PRL.
więcej -
Małgorzata Choma-Jusińska: Nic o nas bez nas! Początki niezależnego ruchu chłopskiego w PRL
Czterdzieści lat temu w rządzonej przez komunistów Polsce zaczął się odradzać niezależny ruch chłopski. Współdziałanie działaczy chłopskich z KSS KOR i ROPCiO oraz wsparcie dla samoorganizowania się wsi ze strony niektórych księży sprawiły, że w kraju zaczęły się mnożyć Komitety Samoobrony rolników.
więcej -
Krzysztof Kubiak: Polacy w bitwie o Narwik
Jeszcze w 1939 r. rozpoczęto rozmowy z polskim rządem emigracyjnym w sprawie sformowania wielkiej jednostki, która weszłaby w skład korpusu szykowanego dla wsparcia Finów. Ostatecznie jednak zmienna sytuacja międzynarodowa rzuciła Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich do norweskiego Narwiku.
więcej -
Włodzimierz Suleja: Spiski
Programy i plany działań praktycznych przygotowywane na emigracji, miały służyć idei niepodległości Polski. W kraju natomiast co gorętsze serca rwały się ku konspiracji. Nowy ruch powstańczy przygotować miały coraz to nowe i coraz rozleglejsze spiski.
więcej
Wybierz Strony
- / 155
- Następny