Historia z IPN
-
Quiz „Pamięć o Niezłomnych”
-
Wystawa „Podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po 1944 r.”
-
Wojciech Hanus: Samodzielny Obwód WiN Tomaszów Lubelski
Cechą charakterystyczną powiatu tomaszowskiego po 1947 r. była działalność dwóch odrębnych, niezależnych od siebie obwodów konspiracyjnych.
więcej -
Paweł Sztama: Twarze pionu śledczego MBP
Opisując swoje śledztwo, prowadzone przez funkcjonariuszy z Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ordynariusz kielecki bp Czesław Kaczmarek wspominał: „Płk Różański np. opowiedział mi kiedyś z uśmiechem, że »zachęcił« tak świadka [Tadeusza] Chromeckiego do »szczerości«, iż ten napisał aż 1500-stronnicowy (sic!) elaborat, mający świadczyć o mojej winie”.
więcej -
Wystawa „Witold Pilecki”
-
Paweł Wąs: Harcerstwo Konspiracyjne Polski – Konspiracyjne Wojsko Polskie
Na skutek ograniczania przez komunistów działalności niezależnego harcerstwa, na terenie całego kraju tworzono tajne zastępy oraz organizacje na podbudowie harcerskiej. Jedna z nich powstała w Tomaszowie Mazowieckim.
więcej -
Wystawa „Łukasz Ciepliński”
-
Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” – do pobrania PL/EN
-
Wirtualna paczka edukacyjna „Żołnierze Wyklęci”
-
Waldemar Grabowski: Przyczyny aresztowania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w marcu 1945 r.
Na posiedzeniu Krajowej Rady Ministrów 23 lutego 1945 r. zapadła decyzja o opublikowaniu kolejnego numeru „Rzeczpospolitej Polskiej” (poprzedni ukazał się z datą 25 grudnia 1944 r.), zawierającego uchwałę RJN w sprawie konferencji „krymskiej” oraz rozkaz o rozwiązaniu AK.
więcej
Wybierz Strony
- / 40
- Następny