Nawigacja

Видання IPN укр

Historia z IPN

Krzysztof Pawluczuk: Gustaw Pieprzny. Naczelnik Sokolstwa Polskiego w Ameryce

Uznawany jest za jedną z najbardziej znaczących postaci w historii Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Ten zasłużony żołnierz I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej przez kilka dekad decydował o obliczu sportowym i wychowawczym tej organizacji.

Gustaw Pieprzny (siedzi w środku) w okresie służby w Wojsku Polskim, ok. 1920 r. (fot. z zasobu IPN)

Przyszedł na świat 12 lipca 1894 r. w Kielcach, pod zaborem rosyjskim, w rodzinie o tradycjach powstańczych i patriotycznych. W 1904 r., z powodu szykan oraz zagrożenia aresztowaniem ojca Gustawa, cała rodzina Pieprznych wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali na stałe w Chicago. Niemal natychmiast Gustaw zaczął uczęszczać na zajęcia klas ćwiczących gniazda nr 2 Związku Sokołów Polskich w Ameryce.

Sen o szpadzie

W 1912 r., marząc o służbie wojskowej, Pieprzny próbował dostać się na jeden z kursów gimnastyczno-wojskowych organizowanych przez Sokolstwo.

Rok przed wybuchem I wojny światowej dołączył wraz z innymi członkami chicagowskiego gniazda do Gwardii Narodowej stanu Illinois. Zajęcia w Sokolstwie łączył z ćwiczeniami wojskowymi w Gwardii, zwłaszcza w dziedzinie strzelectwa.

Był zaangażowanym sokołem, wyróżniającym się wśród kolegów podczas treningów na przyrządach gimnastycznych. Zaowocowało to powierzeniem mu funkcji podnaczelnika gniazda. W 1915 r. wyruszył w składzie sześciotysięcznego korpusu gen. Johna Pershinga na trwającą niemal rok ekspedycję przeciwko jednemu z przywódców rewolucji meksykańskiej – Pancho Villi – dokonującemu ataków na tereny USA.

Czytaj więcej na portalu przystanekhistoria.pl

do góry