Nawigacja

Видання IPN укр

Zapowiedzi prasowe

„Gra Szyfrów” – ścieżka dźwiękowa dostępna na YouTube

Do zaktualizowanej „Gry Szyfrów”, wzbogaconej o język migowy (polski i amerykański) i dodatkowy level, skomponowano dwa nowe utwory muzyczne. Autorem muzyki oraz pełnego udźwiękowienia „Gry Szyfrów” jest Przemysław Treszczotka. Jego kompozycje wykraczają poza tradycyjnie ukształtowany styl muzyki gamingowej. Utwory w grze inspirowana są muzyką klasyczną, teatralną i filmową. Cała ścieżka dźwiękowa z gry jest już dostępna na YouTube.

  • „Gra Szyfrów” – ścieżka dźwiękowa dostępna na YouTube
  • Artyści Opery Bałtyckiej w Gdańsku, cześć zespołu odpowiedzialnego za ścieżkę dźwiękową do „Gry Szyfrów”: Barbara Misiewicz – wiolonczela, Przemysław Treszczotka – skrzypce, Michał Rożek – skrzypce, Krzysztof Jakub Szwarc – altówka

Cała ścieżka dźwiękowa „Gry Szyfrów” składa się z trzech kompozycji autorstwa Przemysława Treszczotki. Motyw przewodni jest inspirowany wariacjami „Enigmy” Edwarda Elgara i „Confutatis” z „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór wykonany jest przez gdańskich artystów: Macieja Gańskiego – fortepian, Kwartet Opera (Michał Rożek, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc, Barbara Misiewicz), Kingę Dzwoniarską – kontrabas oraz muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych: Kamila Kruczkowskiego – trąbka, Oleksija Prusa – waltornia, Macieja Stromskiego – puzon, Łukasza Grubę – tuba. Wszyscy wymienieni wykonawcy są artystami Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Nagranie zrealizował Piotr Rodak w studio koncertowym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Sentymentalna i melancholijna melodia głównego tematu muzycznego gry osadzona jest w estetyce muzyki europejskiej z końca XIX wieku. Niewielu graczy może być świadomych, że w środkowej części utworu pojawia się kod nadawany alfabetem Morse’a, grany na fortepianie. Są to dwa słowa. Jakie? Ciekawi słuchacze mogą spróbować je rozszyfrować.

Muzyka w grze jest zaimplementowana w oryginalny sposób. W pierwszej misji – w głównym pomieszczeniu cytadeli – nagranie umieszczone jest na osobnych śladach w różnych miejscach pomieszczenia. Dzięki takiemu zabiegowi muzyka „miksuje” się w silniku gry, a poziomy głośności poszczególnych partii instrumentalnych uzależnione są od miejsca na planszy, w którym aktualnie znajduje się gracz. Dzięki temu zabiegowi, w grze osiągnięto bardzo naturalny efekt symulujący słuchanie muzyki granej na żywo przez muzyków znajdujących się w wirtualnym pomieszczeniu. 

Kolejne dwa utwory zostały skomponowane jesienią 2022 r. na potrzeby rozszerzenia gry. Są to „Zegar” i „Nadzieja”. Zbudowane są na zasadzie loopów – kilkunastu ścieżek pasujących do siebie i możliwych do odtwarzania w dowolnej konfiguracji. Umożliwia to kreatywne umieszczenie muzyki w poszczególnych misjach gry. Przemieszczając się po mapie danego poziomu, słyszymy, jak pojawiają się kolejne partie instrumentalne, budując w ten sposób napięcie. Dzięki temu w czasie rzeczywistym kształtuje się forma utworu. Kompozycje mają łagodne współczesne brzmienie, a dzięki zaangażowaniu artystów wyraźny polski charakter muzyki.

***

Światowa premiera Gry Szyfrów miała miejsce pod koniec kwietnia 2022 r. na PAX East w Bostonie na jednych z największych targów gamingowych na świecie. Ponadto gra była prezentowana na różnych imprezach ze świata elektronicznej rozrywki (PAX West, gamescom, Women in Tech Summit itp.). Zainteresowanie Grą Szyfrów przerosło najśmielsze oczekiwania. Do tej pory zagrało w nią 300 tys. osób, z czego z platformy STEAM została już pobrana przez 100 tys. graczy. Grę można bezpłatnie pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki lub z platformy STEAM. Ponadto jest dostępna w Sklepie Play oraz w AppStore. Gra działa na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android. Link do platformy STEAM.

 

Ścieżka dźwiękowa "Gry szyfrów" - dostępna na YouTube

Więcej informacji na temat autorów i kompozycji możecie znaleźć na stronie Biura Nowych Technologii IPN

Więcej o "Grze szyfrów": https://bnt.ipn.gov.pl/

 

Kontakt dla mediów:

Biuro Nowych Technologii IPN
Łukasz Makowski
tel. 516 226 493
lukasz.makowski@ipn.gov.pl

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

do góry