Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

[TEKST + AUDIO] Prezentacja częściowych wyników raportu „Edukacja dla pamięci” w czasie konferencji prasowej prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego z udziałem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego: Warszawa, 20 marca 2023 r.

W poniedziałek 20 marca 2023 r. o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbyła się konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego z udziałem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na której zostały przedstawione częściowe wyniki raportu „Edukacja dla pamięci”. Wyniki badań stały się impulsem do organizacji Kongresu Pamięci Narodowej, który odbędzie się w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Transmisja konferencji prasowej na kanale IPNtv

 

 

Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość.

Wyniki badań przede wszystkim powinny być impulsem do większego namysłu nad stanem wiedzy i świadomości historycznej, szczególnie młodych Polaków.Ukazują dominujące postawy wobec historii. Dają również odpowiedzi na pytania dotyczące źródeł, z których Polacy czerpią wiedzę o swojej przeszłości. Pokazują, które działania, a także jaka oferta edukacyjna cieszą się największym zainteresowaniem, dając przy tym najlepsze rezultaty. Nowością jest zestawienie sposobów nauczania historii preferowanych przez nauczycieli z opiniami uczniów. Stwarza to przestrzeń do zmian sposobów przekazywania wiedzy historycznej, dostosowując proces edukacji do dynamicznie zmieniającego się świata.

Pełny raport „Edukacja dla pamięci” zostanie zaprezentowany w czasie Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Więcej:

Częściowe wyniki raportu - do pobrania

Historia mówi przez pokolenia: Kongres Pamięci Narodowej – PGE Narodowy, Warszawa, 13–15 kwietnia 2023

Kongres Pamięci Narodowej

Oficjalna strona www Kongresu Pamięci Narodowej:

kongrespamiecinarodowej.pl

 

 

Akredytacje dla mediów: na adres media@ipn.gov.pl do 20.03.2023 r. do godz. 9.00

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry