Nawigacja

Materiały do pobrania

[TEKST + WIDEO + AUDIO] Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - materiały prasowe, popularnonaukowe, wydawnictwa, dokumenty i multimedia

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci

niewiedza o zaginionych
podważa realność świata

(...) musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę

Z. Herbert, Pan Cogito o potrzebie ścisłości (fragmenty)

Lista publikacji IPN, materiałów naukowych, popularnonaukowych, multimedialnych, infografiki historyczne, wystawy

PORTALE IPN

Katyń 1940

przystanekhistoria.pl

Zbrodnia Katyńska (artykuły, audio/video, biogramy i inne materiały IPN) na portalu przystanekhistoria.pl)

https://przystanekhistoria.pl/dokumenty/szablonyimg/166-Logo_Przystanek-Historia_shared.png

WYBRANE TEKSTY

Spoty

13 kwietnia: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej: wydarzenia organizowane w 2024 roku przez IPN w całej Polsce upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej , m.in:

Ulicami Warszawy przejdzie XVII Katyński Marsz Cieni – XVII Katyński Marsz Cieni wyruszy 14 kwietnia 2024 roku o godz. 15.00, przejdzie Alejami Jerozolimskimi przez Trakt Królewski, Plac Krasińskich do Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.  Poprzedzi go msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

/dokumenty/zalaczniki/1/1-981432.jpg

INFOGRAFIKI HISTORYCZNE

Zbrodnia katyńska. Najważniejsze fakty

Zbrodnia Katyńska – materiały  do pobrania

►MATERIAŁY EDUKACYJNE IPN

WIRTUALNA PACZKA HISTORYCZNA O ZBRODNI KATYŃSKIEJ

WYDAWNICTWO IPN – wybrane publikacje

  • [ROZMOWA - cz. 1] W naszej pracy zdarzają się doświadczenia mistyczne – pierwsza część rozmowy z dr hab. Danutą Jastrzębską-Golonką i dr Ewą Kowalską, redaktorkami naukowymi, oraz dr Ewą Dulną-Rak i Katarzyną Ziębik, autorkami opracowania dokumentów do publikacji „Gdy nieme groby przemawiają…", nagrodzonej w konkursie „Książka Historyczna Roku” w kategorii „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku”, a także wyróżnionej w II edycji konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”. 

  • [ROZMOWA - cz.2] Czułyśmy się częścią zespołu Robla - druga część rozmowy z dr hab. Danutą Jastrzębską-Golonką i dr Ewą Kowalską, redaktorkami naukowymi, oraz dr Ewą Dulną-Rak i Katarzyną Ziębik, autorkami opracowania dokumentów do publikacji „Gdy nieme groby przemawiają…", nagrodzonej w konkursie „Książka Historyczna Roku” w kategorii „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku”, a także wyróżnionej w II edycji konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”.

Katalog wydawnictw IPN dotyczących II wojny światowej
Publikacje IPN na temat zbrodni katyńskiej

PUBLIKACJE WYDAWNICTWA IPN – do pobrania [pdf]

Bohaterowie Niepodległej – do pobrania

Więcej: Bohaterowie Niepodległej – katalog publikacji

Do pobrania [pdf]:

Biuletyn IPN

DODATKI PRASOWE – do pobrania

IPNtv:

ŚWIADECTWA – IPNtv:

NOTACJE IPN

Notacje IPN: Zbrodnia Katyńska

►AUDIO [do pobrania]:

►WYSTAWY

/dokumenty/zalaczniki/1/1-408627.jpg

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O OFIARACH SOWIECKICH?

Bazy IPN:

Indeks represjonowanych – w indeksie znajduje się baza ofiar represji sowieckich. W założeniu „Indeks Represjonowanych” miał służyć głównie poszukiwaniu zaginionych. Ostatecznie jednak został zaprojektowany w taki sposób, aby mogły z niego korzystać także osoby prowadzące badania naukowe związane z tematyką wschodnią.

Dane z ankiet, a następnie również z materiałów źródłowych pochodzących z archiwów posowieckich, pozyskiwanych od lat 90. XX w. za pośrednictwem Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie (rosyjskiej organizacji pozarządowej, której celem jest dokumentowanie i propagowanie wiedzy o ofiarach komunistycznych represji politycznych), pozwoliły na stworzenie komputerowej bazy danych „Indeksu Represjonowanych”, liczącej ok. 1 200 000 rekordów. Jest to tzw. baza wewnętrzna „Indeksu”, którą obecnie wykorzystują pracownicy IPN podczas prowadzenia kwerend.

Po usystematyzowaniu kategorii sowieckich represji celem programu stało się nie tylko gromadzenie danych, ale także sporządzanie w ramach wybranych kategorii możliwie kompletnych, zweryfikowanych zestawień biogramów osób poddanych różnego rodzaju represjom.

Więcej materiałów:

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz

tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

WIDEO

  • prof. Tadeusz Wolsza - o Zbrodni Katyńskiej
  • Relacja z uroczystości upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej z udziałem premier Estonii Kai Kallas oraz prezesa IPN dr Karola Nawrockiego – Warszawa, 11 kwietnia 2024

AUDIO

  • prof. Tadeusz Wolsza - pamięć o Zbrodni Katyńskiej
do góry