Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prace archeologiczne w Gross-Rosen – Rogoźnica, 3–15 kwietnia 2018

Barbara Niedzielko
Data publikacji 03.04.2018

Od 3 do 15 kwietnia 2018 roku trwać będą prace archeologiczne w ramach wznowionego przez IPN śledztwa ws. zbrodni w dawnym niemieckim obozie śmierci w Gross-Rosen – obecnie Rogoźnica

  • Prace archeologiczne w Gross-Rosen – Rogoźnica, 3–15 kwietnia 2018
    Prace archeologiczne w Gross-Rosen – Rogoźnica, 3–15 kwietnia 2018

KOMUNIKAT PRASOWY

W związku z prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu postępowaniem o sygnaturze S.78.2017 Zn, w sprawie dotyczącej zbrodni popełnionych w latach 1940–1945 na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego filii, tj. o przestępstwo z art. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego (Dz.U. Nr 69 poz. 377 z późn. zm.), ustalono termin kolejnych prac na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, polegających na podjęciu szczątków ludzkich z obszaru rowu przeciwlotniczego. Prace wyznaczono na okres od 3 kwietnia do 15 kwietnia 2018 roku.

Prace prowadzone będą pod nadzorem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN we Wrocławiu, przy udziale funkcjonariuszy Policji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. 

W zakresie prac archeologicznych prowadzone będą przez archeologów Instytutu Pamięci Narodowej – Biura Poszukiwań i Identyfikacji, powołanych do sprawy w charakterze specjalistów. Ponadto prace te będą prowadzone przy udziale antropologa i lekarza medycyny sądowej z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, powołanych do sprawy w charakterze biegłych. Prace prowadzone są przy wsparciu Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. 

Czynności mają charakter procesowy. Teren prac zabezpieczony będzie przy pomocy Policji i pracowników ochrony.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu
Katarzyna Książek-Żurowska 

do góry