Nawigacja

Komunikaty

[LINK do SPOTU „Katyń – sowiecka zbrodnia nieosądzona”: POL/ENG oraz WIDEO relacja] Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej z udziałem premier Estonii oraz prezesa IPN

W związku upamiętnieniem ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem premier Estonii Kai Kallas oraz prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie 11 kwietnia 2024 roku, w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, na kanale IPNtv prezentujemy spot zatytułowany „Katyń – sowiecka zbrodnia nieosądzona”, przygotowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN. Materiał jest dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

11 kwietnia 2024 roku, w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, premier Estonii Kaja Kallas oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki uczcili pamięć ofiar zbrodni pod Krzyżem Katyńskim w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Powązkowska 43/45). Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej.

Katyń – sowiecka zbrodnia nieosądzona [SPOT - PL]

 

The Katyn Massacre – unpunished Soviet Crime [SPOT- ENG]

W materiale przypomniano o sowieckim mordzie dokonanym wiosną 1940 r. w Katyniu i innych miejscach na blisko 22 tysiącach obywateli polskich, w tym na oficerach Wojska Polskiego. Przez dziesięciolecia sowieccy sprawcy Zbrodni Katyńskiej zaprzeczali swojej odpowiedzialności za ten mord. Jednocześnie – razem z polskimi komunistami wznosili obiekty propagandowe ku czci Armii Czerwonej, która przyniosła Polsce i krajom Europy Wschodniej nowe zniewolenie.

Instytut Pamięci Narodowej oraz  instytucje w innych krajach byłego bloku sowieckiego od lat usuwają te obiekty, które uwłaczają pamięci pomordowanych w Katyniu oraz 100 milionów ofiar światowego komunizmu.

Za prowadzony proces dekomunizacji przestrzeni publicznej Federacja Rosyjska wpisała, między innymi prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz Premier Estonii Kaję Kallas na listę osób ściganych.

***

Polskę i Estonię w najnowszej historii łączą podobne doświadczenia. Niemiecko-sowiecki pakt o nieagresji, zwany paktem Ribbentrop-Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 roku, w przededniu wybuchu II wojny światowej, odcisnął piętno na obu państwach. Na ponad pół wieku znalazły się w strefie pływów imperializmu sowieckiego. Integralną częścią paktu był tajny protokół, który rozgraniczał strefę wpływów niemieckich i sowieckich w Polsce, w państwach bałtyckich oraz w Rumunii. Na jego mocy część ziem polskich, a także Estonia, zostały włączone do ZSRS.

Polska i Estonia doświadczyły dwóch totalitaryzmów w czasie II wojny światowej, po zakończeniu wojny – sowietyzacji, eksterminacji i terroru ze strony NKWD. Oba narody doświadczyły również masowych deportacji w głąb ZSRS. 

***

Mając na względzie wspólne z Estonią doświadczenia w problematyce dekomunizacji przestrzeni publicznej, Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN przygotowało materiał filmowy zatytułowany „Decommunization of Public Space”.

Prezes Karol Nawrocki wskazuje na konieczność oczyszczenia przestrzeni publicznej z sowieckich obiektów propagandowych i innych reliktów obalonego ustroju nie tylko w Polsce, ale także we wszystkich krajach byłego bloku wschodniego, a także upamiętnienia prawdziwych bohaterów walki o wolność.

Więcej: Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej z udziałem premier Estonii oraz prezesa IPN – Warszawa, 11 kwietnia 2024

ZBRODNIA KATYŃSKA – materiały IPN

Portal tematyczny – Katyń 1940
Zbrodnia Katyńska (artykuły, audio/video, biogramy w portalu przystanekhistoria.pl)
Infografiki historyczne. Zbrodnia katyńska
Zbrodnia katyńska. Najważniejsze fakty
Wirtualna paczka historyczna o Zbrodni Katyńskiej – materiały  do pobrania
Materiały IPN na temat zbrodni katyńskiej
Publikacje IPN na temat zbrodni katyńskiej , w tym m.in.:

Teka edukacyjna IPN „Zbrodnia Katyńska”
Dolinka Katyńska, Powązki – Warszawa
Wystawa elementarna „Pakt zbrodniarzy
Wystawa Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit PL/EN/UA/ES/FR - do pobrania Wystawa „20–40–20”
Informacje dotyczące śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej
 

DEKOMUNIZACJA PRZESTRZENI PUBLICZNEJ – działania IPN

 

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

WIDEO

  • Relacja z uroczystości upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej z udziałem premier Estonii Kai Kallas oraz prezesa IPN dr Karola Nawrockiego – Warszawa, 11 kwietnia 2024
do góry