Nawigacja

Aktualności

Biuro Edukacji Narodowej – wystawa „20-40-20”

Jednym z najważniejszych projektów Biura Edukacji Narodowej IPN była w 2020 roku wystawa multimedialna 20-40-20. Powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w tym roku:  setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Na wystawie można zapoznać się z ich biogramami ukazanymi w nowoczesnej multimedialnej formie. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, można na chwilę przenieść się do lasu katyńskiego.

O wystawie

 

 

 

Bieżącą działalność biura można śledzić na portalu edukacja.ipn.gov.pl oraz centrumedu.ipn.gov.pl

Biuro Edukacji Narodowej (BEN) jest częścią Instytutu Pamięci Narodowej i wypełnia jedno z podstawowych jego zadań – zadanie upowszechniania historii Polski w kraju i za granicą w formie działań edukacyjnych i wystawienniczych. 

Celem BEN jest popularyzacja wiedzy historycznej dotyczącej Polski w XX w., aby pamięć o wydarzeniach z jej dziejów była żywa dziś i by została przekazana kolejnym pokoleniom. Edukacja historyczna prowadzona przez Instytut obejmuje kompleksowe działania skierowane do odbiorcy w każdym wieku, od uczniów szkoły podstawowej przez młodzież i nauczycieli po wszystkich dorosłych Polaków, a także cudzoziemców. Materiały edukacyjne, które tworzy Biuro Edukacji Narodowej IPN, są dostosowane do poziomu wiedzy odbiorców w kraju i za granicą. BEN wykorzystuje najnowsze metody kształcenia, podejmuje projekty ogólnopolskie, organizuje konkursy, zajęcia i lekcje oraz przygotowuje materiały edukacyjne. Dzięki przeprowadzanym wywiadom i notacjom tworzy niezwykłe archiwum historyczne. W archiwum tym znajdują się m.in wspomnienia osób, które brały udział w II wojnie światowej, przeżyły Holokaust, walczyły z władzami komunistycznymi w Polsce lub też były przez nie represjonowane. Dostęp do archiwum jest otwarty i dzięki temu każdy może wysłuchać tych relacji w Internecie.

do góry