Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Beatyfikacja Rodziny Ulmów. Etiuda edukacyjna IPN – premiera na kanale IPNtvPL, 10 września 2023 r. godz. 13.00

Joanna Sobotka
Data publikacji 10.09.2023

Dzisiaj, 10 września 2023 r. o godziny 13.00 na kanale IPNtvPL odbyła się premiera etiudy edukacyjnej o Rodzinie Ulmów. Zachęcamy do obejrzenia i wykorzystania fragmentów w przygotowywanych materiałach prasowych.

Etiuda, przygotowana przez Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN, prezentuje unikalne zdjęcia z życia codziennego rodziny Ulmów, które zostało brutalnie przerwane przez niemieckich żandarmów. Wiele z tych fotografii wykonał Józef Ulma, niestrudzenie dokumentujący zarówno życie najbliższych, jak i swoich sąsiadów.

Film składa się z trzech części: życie rodzinne w Markowej oczami Wiktorii Ulmy, matki i żony, która opowiada o swoim mężu, jego pracy i zainteresowaniach, tło historyczne (okupacja niemiecka naznaczona brutalnością i masowym terrorem) oraz beatyfikacja.

Pierwsza i trzecia część płynnie łączą się w swoim charakterze, tworząc tryptyk. Ścieżka dźwiękowa zawiera również trzy elementy: muzykę chóralną, tradycyjną melodię ze wsi Markowa w wykonaniu Kapeli Ludowej „Markowianie" oraz specjalnie skomponowany na potrzeby obrazu utwór, mający oddać grozę okupacji niemieckiej.

Etiuda została przygotowana w polskiej, angielskiej (dostępna od godz. 14.00) i hiszpańskiej (dostępna od godz. 15.00) wersji językowej.

Zachęcamy do obejrzenia i wykorzystania fragmentów w przygotowywanych materiałach prasowych z podaniem źródła (IPN).

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl


do góry