Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

„Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” oraz „Gra Szyfrów” na PAX WEST – Seattle, 1-4 września 2023 r.

Dziś (4 września 2023 roku) w Seattle zakończyła się kolejna edycja PAX West. To jedne z największych międzynarodowych targów dla twórców i przedstawicieli branży gier wideo. Podczas tegorocznej edycji Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało na nich wzbogaconą o walor edukacyjny wersję gry „Warsaw Rising - Miasto Bohaterów” oraz cieszącą się dużą popularnością „Grę Szyfrów”, pokazując kolejny raz, że o historii można mówić w innowacyjny, angażujący odbiorcę sposób.

„Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” oraz „Gra Szyfrów” na PAX WEST – Seattle, 1-4 września 2023 r.
„Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” oraz „Gra Szyfrów” na PAX WEST – Seattle, 1-4 września 2023 r. fot. Tobiasz Wultański, IPN
„Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” oraz „Gra Szyfrów” na PAX WEST – Seattle, 1-4 września 2023 r.  fot. Tobiasz Wultański, IPN
„Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” oraz „Gra Szyfrów” na PAX WEST – Seattle, 1-4 września 2023 r.  fot. Tobiasz Wultański, IPN

Dzięki współpracy z Fundacją Indie Games Polska i Centrum Rozwoju Przemysłów Biuro Nowych Technologii IPN było jednym z wystawców w przestrzeni dedykowanej polskiemu sektorowi gier. Po sukcesie premiery gry „Warsaw Rising - Miasto Bohaterów” na targach Gamescom w Kolonii, projekt Biura Nowych Technologii IPN został zaprezentowany za oceanem.

Z myślą o nauczycielach przygotowano specjalne materiały dydaktyczne skorelowane z grą „Warsaw Rising - Miasto Bohaterów”, które mogą posłużyć do przygotowania wyjątkowych lekcji historii. Obok niej na polskim stoisku pojawiła się także dobrze znana uczestnikom PAX WEST „Gra Szyfrów”, która decyzją ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka została włączona do programu nauczania jako treści rekomendowane. W ten sposób stała się częścią programu edukacyjnego w polskich szkołach i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą w nią zagrać. „Gra Szyfrów”została także wybrana przez polskich internautów Wydarzeniem Historycznym Roku 2022.

***

W zaledwie cztery dni od pojawienia się wzbogaconej wersji „WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW” grę pobrano z platformy STEAM już ponad 100 tysięcy razy.

Zachęcamy również do wypełnienia quizu stanowiącego dopełnienie gry „Warsaw Rising - Miasto Bohaterów„ dostępnego na stronie internetowej Biura Nowych Technologii IPN.

***

„WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW” to taktyczna gra z elementami RPG oparta o ponadczasowy, komiksowy styl podkreślający grozę wydarzeń z 1944 roku. Całość wiernie odwzorowuje  realia historycznie.

Komercyjna premiera gry odbyła się w 2019 roku. Instytut Pamięci Narodowej zawarł umowę licencyjną z wydawcą gry dostrzegając jej potencjał edukacyjny.

W rozbudowanej wersji projektu gracz ma szansę zapoznać się z 10 nowymi grywalnymi misjami opartymi na wydarzeniach z Powstania Warszawskiego. Ponadto, w ramach rozgrywki pojawiają się  dodatkowe postaci, archiwalne fotografie, dokumenty i plakaty związane z Powstaniem.  Grę wyróżniają detale  strojów, mundurów, elementów wyposażenia, broni i pojazdów.  Bogatsza ścieżka dźwiękowa i narracyjna  pozwalają jeszcze bardziej zanurzyć się w świecie gry.  Co ważne komendy głosowe postaci w ich ojczystych językach są̨ zgodne z historycznymi pierwowzorami. W odświeżonej wersji „WARSAW” – „WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW” zmienił się sposób prezentowania fabuły dzięki czemu jest ona jeszcze bardziej realistyczna. Gra uzupełniona została również o pełne kalendarium przedstawiające kluczowe wydarzenia dzień po dniu.  Pejzaż Warszawy zmienia się̨ wraz z upływem czasu, w grze odzwierciedlona jest skala zniszczenia miasta w kolejnych fazach walk.

***

Gra rozpoczyna się̨ 1 sierpnia 1944 roku i trwa do końca Powstania Warszawskiego (63 dni) oraz  później. Każdego dnia gracz informowany jest o wydarzeniach, które miały miejsce w tym czasie w postaci kartek z kalendarza.

Gracz wciela się w rolę dowódcy oddziału bohaterów walczących w trakcie Powstania Warszawskiego z przeważającymi siłami niemieckimi. Przemierzając ulice miasta gracz realizuje wyznaczone przez dowództwo zadania. W momencie natrafienia na siły wroga akcja przenosi się̨ na pole walki, a gracz wydaje polecenia poszczególnym członkom oddziału. Celem rozgrywki jest pokonanie wszystkich przeciwników. Po zakończeniu misji działania koncentrują się wokół kryjówki, gdzie rozdzielany jest sprzęt oraz opatrywani są ranni. To tu również można się zapoznać z informacjami historycznymi na temat Powstania.

Celem w grze jest przeżycie jak największej liczby członków oddziału do ostatniego dnia Powstania. W miarę̨ upływu czasu sytuacja bohaterów robi się̨ coraz trudniejsza, jednostki niemieckie są̨ coraz liczniejsze i lepiej wyposażone, a gracz opiera swoją strategię na sprawdzonych w boju Powstańcach, którzy zdobywają̨ nowe doświadczenie i sprzęt. Zwycięzcą jest każdy z bohaterów, któremu udaje się̨ przeżyć́ do ostatniego dnia walk.

***

Gra „WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW”  dostępna jest bezpłatnie na koncie STEAM Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej na temat gry „WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW”  na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej, Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej  oraz w Social Media: Twitter IPN , Facebook IPN , LinkedinIPN , Instagram.

***

Wkrótce Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje autorski projekt gamingowy przybliżający losy polskich lotników z czasów II wojny światowej.

***

Więcej o poprzedniej edycji targów PAX WEST: PAX WEST 2022

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl


do góry