Nawigacja

Aktualności

Piąty odcinek audycji z cyklu „Przystanek Historia”

4 września 2019, godz. 19.07, Program I Polskiego Radia

W piątym odcinku audycji „Przystanek Historia” dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz mówił o edukacji historycznej w szczególnym momencie w naszej historii: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gość audycji podkreślił znaczenie upowszechniania wiedzy o naszych dziejach, zwrócił uwagę na sposoby prowadzenia edukacji przez wystawy, wydawnictwa, prelekcje z wykorzystywaniem najnowszych środków przekazu.

Ponadto w audycji dr Maciej Korkuć opowiedział o swojej książce Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945, która ma przybliżyć znaczenie polskiego wysiłku zbrojnego w okupowanym kraju, budowę jego struktur, walkę z Niemcami i sowietami. Krzysztof Kapłon przedstawił najnowszy portal IPN 1wrzesnia39.pl. Strona, przygotowana w dwóch wersjach językowych, zawiera m.in. teksty historyków, zdjęcia, relacje świadków o polskim wrześniu 1939 roku. Przy tej okazji wspomnieliśmy o anglojęzycznym profilu IPN na Facebooku. https://www.facebook.com/ipngovplEng/

W materiale „Było, będzie” zwróciliśmy uwagę na ciekawe, organizowane lub współorganizowane przez IPN, wydarzenia. Podsumowaliśmy najważniejsze wydarzenia, które IPN przygotował w związku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej: wystawy „Ściany totalitaryzmów. Polska 19391945” oraz „Zbrodnie na Polakach 19391945”, debatę o pakcie Ribbentrop-Mołotow, ekspozycję zdjęć Antoniego Snawadzkiego.  Opowiedzieliśmy też o konkursie fotograficznym „Pamięć wojny – wojna obronna Polski 1939”, pogrzebie ofiar niemieckiego terroru w Pomiechówku, który odbędzie się 5 września, oraz o prezentacji książki Sonderfahndungsbuch Polen. Specjalna księga gończa dla Polski.

Audycja została wyemitowana 4 września o godz. 19.07, w Programie I Polskiego Radia (link do nagrania).

***

Cykl audycji „Przystanek Historia” realizowany jest wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Audycje emitowane są na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w każdą środę – od lipca do grudnia 2019 r. Rozmawiamy o ważnych wydarzeniach, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz o ludziach, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja ma formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

do góry