Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Trzeci odcinek audycji z cyklu „Przystanek Historia” – 7 sierpnia 2019

Tematem głównym programu był pakt Ribbentrop-Mołotow – kluczowe wydarzenie w najnowszych dziejach państw i narodów Środkowej Europy, które stały się obiektem sowieckiej agresji i aneksji. Jego długofalowe konsekwencje związane ze zburzeniem ładu wersalskiego i zastąpieniem go systemem sfer wpływów dotknęły również i te państwa, które w latach 1939–1940 nie były bezpośrednim celem ataku, lecz po wojnie znalazły się w obrębie sowieckiego „imperium zewnętrznego”. Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych IPN poruszył szeroką gamę zagadnień, związanych z tym niemiecko-sowieckim porozumieniem z 1939 roku.

Sergiusz Kazimierczuk z Biura Edukacji Narodowej IPN opowiedział natomiast o materiałach IPN poświęconych losom Polaków w bolszewickiej Rosji i w ZSRS do 1939 r., w tym jednej z największych zbrodni, jakiej doświadczyła ludność polska z rąk bolszewików, czyli operacji polskiej NKWD, przeprowadzonej w latach 1937-1938.

Zaprezentowaliśmy także interesującą książkę Anny Zechenter „Zagłada Polaków w Związku Sowieckim”. Jak wskazuje autorka, „operacja polska”, czyli najbardziej krwawy etap w długim ciągu prześladowań Polaków przez władze sowieckie w czasach przedwojennych, była „kulminacją terroru uderzającego od 1917 r. z różnym nasileniem we wszystkich obywateli Rosji Sowieckiej i ZSRS, a zarazem pierwszym ludobójstwem popełnionym na Polakach”. Aby zrozumieć sens tego działania, należy cofnąć się do początków budowania komunistycznej utopii oraz poznać losy polskiej diaspory w Związku Sowieckim.

W audycji nie zabrakło też relacji z ostatnich wydarzeń organizowanych przez IPN m.in. z III spotkania z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”. Powiedzieliśmy także o zbliżającej się 72. rocznicy Dnia Niepodległości Indii. Będzie to okazja do przypomnienia, że na terenie Indii w latach 1942-1948 znajdowały się polskie osiedla, w których przebywało ponad 5 tysięcy Polaków.

Audycja została wyemitowana 7 sierpnia 2019 roku, o godz. 19.07 w Programie I Polskiego Radia (link do nagrania)

***

Cykl audycji „Przystanek Historia” realizowany jest wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Audycje emitowane będą na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w każdą środę – od lipca do grudnia 2019 r. Rozmowy poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja ma formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

do góry