Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia" – 10 lipca ruszył cykl nowej audycji realizowanej wspólnie przez IPN i radiową Jedynkę

Tematem głównym pierwszej audycji było 100-lecie konferencji wersalskiej, o której przypomnieliśmy na wystawie IPN „…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921”.

Dyrektor Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierz Suleja zaprezentował tło historyczne traktatu – jakie miał dla Polski znaczenie, co zyskaliśmy, a o co musieliśmy nadal walczyć. Przy tej okazji Tomasz Sikorski z Biura Edukacji Narodowej opowiedział o filmie „Niezwyciężeni. Czas próby” oraz o wspomnianej wystawie.

W drugiej części audycji naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dr Leon Popek, przy okazji 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskej, opowiedział o pracach młodzieży z Lublina, która porządkuje na Ukrainie miejsca związane z tą tragiczną historią.

W trzeciej części programu zaprezentowaliśmy książkę Małgorzaty Winkler-Pogody Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską-Wardęcką o Emilu Barchańskim, najmłodszej ofierze stanu wojennego.

Na koniec przypomnieliśmy o naszych najważniejszych wydarzeniach miesiąca oraz o tych, które przed nami.

Pierwszy odcinek audycji został wyemitowany 10 lipca 2019 roku, o godz. 19.05 w Programie I Polskiego Radia  (link do nagrania).

 

 

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” realizowany jest wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Audycje będą emitowane na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w każdą środę – od lipca do grudnia 2019 r. Rozmowy poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

do góry