Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Nauka w metawersum – 6 odcinek podcastu „Najnowsza historia, najnowsze technologie”

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu dla nauczycieli 26 maja 2023 r. o godz. 17:35 na antenie Radia Gdańsk i na Spotify Instytutu Pamięci Narodowej w cyklu „Najnowsza historia, najnowsze technologie”.

Emisją odcinka „Nauka w metawersum” na antenie Radia Gdańsk oraz na naszym koncie na Spotify „Najnowsza historia, najnowsze technologie”, zakończył się składający się z sześciu odcinków cykl podcastów dla nauczycieli o nowych technologiach. Przypomnijmy, że audycji przygotowanych przez Biuro Nowych Technologii IPN można było wysłuchać od godz. 17:35 w poniedziałki, środy i piątki od 15 do 26 maja włącznie.

W ostatnim odcinku Andrzej Horoch, specjalista w dziedzinie immersyjnych projektów w edukacji, przybliżył słuchaczom problematykę metawersji, czyli fikcyjnego świata podłączonego do internetu, umożliwiającego użytkownikowi pobyt w wirtualnych przestrzeniach i współpracę z innymi użytkownikami.

Sztandarowym produktem w metawersji są awatary, czyli cyfrowe postaci występujące w wirtualnej przestrzeni. W przyszłości zapewne zmienią one lekcje historii, ponieważ ich zastosowanie pozwoli na spotkanie się i nawet rozmowę z cyfrowo wygenerowanym bohaterem historycznym, przebywanie w cyfrowo odtworzonej przestrzeni historycznej, uczestniczenie w cyfrowo wygenerowanych wydarzeniach. A. Horoch istotę zmiany zawarł słowami, że „można będzie przeżyć to, o czym dotychczas można było jedynie opowiadać”.

Dzięki upowszechnieniu metawersji oraz dostępu do specjalnych okularów, nauczyciele historii będą mieli możliwość przygotowywania immersyjnych lekcji, w których uczniowie będą mogli uczestniczyć nawet bez konieczności spotykania się w szkolnej sali lekcyjnej. Podsumowując: metawersja oznacza rozszerzenie i ułatwienie ścieżek dostępu do treści edukacyjnych, a także zwielokrotnienie możliwości edukacyjnych.

Zainteresowanych zastosowaniem nowych technologii w edukacji zapraszamy do zapoznania się z zakładką poświęconą immersyjnym lekcjom historii, na naszej stronie internetowej.

Cykl podcastów objęty został patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz patronatem GovTech i MeinTech.

 

Powiązane wiadomości

do góry