Nawigacja

Aktualności

Podcast „Najnowsza historia, najnowsze technologie” – pierwsza audycja dla nauczycieli o nowych technologiach

Na antenie Radia Gdańsk oraz na koncie na Spotify Instytutu Pamięci Narodowej, wystartował 6-odcinkowy cykl podcastów dla nauczycieli o nowych technologiach.

Podcast „Najnowsza historia, najnowsze technologie”

W pierwszym odcinku pt. „O potrzebie edukacji w oparciu o nowe technologie”, Andrzej Horoch, innowator zajmujący się immersyjnymi projektami, opowiedział o badaniach dotyczących obecności wirtualnej rzeczywistości w życiu pokoleń Millenialsów, Pokolenia Z i Pokolenia Alfa. Wynika z nich, że młodzież jest zainteresowana poznawaniem historii, a wirtualna rzeczywistość może ułatwić nauczycielom prowadzenie lekcji. Warto podkreślić, że nowe technologie w rękach nauczycieli mają służyć jedynie jako narzędzia, dostosowane do potrzeb edukacyjnych.

Dlaczego nowe technologie są tak ważne w edukacji przyszłości? W trakcie podcastu wybrzmiały dwa powody. Pierwszy – w przyszłości edukacja będzie podlegała na maksymalnej personalizacji wobec potrzeb uczniów, aby mogła przyciągnąć ich uwagę rozproszoną nadmiarem bodźców. Tego nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami nauczania.  Drugi – coraz trudniejszym do osiągnięcia celem edukatorów, w dobie bombardowania zmysłów informacjami, będzie zatrzymanie w dobry sposób uwagi młodych i przekazanie im dużej ilości treści w krótki, angażujący sposób. Tego również nie da się osiągnąć bez odwołania do wirtualnej rzeczywistości.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze rozsądne i umiejętne posługiwanie się nowymi technologiami, aby realizować nadrzędny cel, jakim jest przekazywanie wiedzy i wychowywanie dojrzałych obywateli. Nowe technologie są jak każde narzędzie: nie należy się ich bać, ale jednocześnie trzeba pamiętać o ich właściwym wykorzystaniu.   

Zapraszamy do zapoznania się z audycją – Link do Spotify

Wysłuchaj wszystkich odcinków

Przeczytaj więcej

Powiązane wiadomości

do góry