Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Edukacja, pamięć i polityka historyczna: cele i wyzwania – debaty podczas Kongresu Pamięci Narodowej, 13 kwietnia 2023

Kongres Pamięci Narodowej, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w dniach 13–15 kwietnia 2023 r., to wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim, którym historia naszej Ojczyzny nie jest obojętna. Trzy dni Kongresu wypełnią panele dyskusyjne, w których wezmą udział historycy, politycy, publicyści, świadkowie historii, działacze społeczni oraz blogerzy.

Hasło przewodnie Kongresu Pamięci Narodowej brzmi: „Historia mówi przez pokolenia”. Podczas debat potwierdzimy tę tezę, dyskutując m.in. o stanie wiedzy historycznej młodego pokolenia oraz metodach edukacji o XX-wiecznych losach Polski i Polaków, kształtującej naszą tożsamość narodową.

Edukacja dla pamięci

Nad współczesną kondycją historyczną Polaków wspólnie zastanowimy się podczas panelu „Edukacja dla pamięci” (13 kwietnia). Przedstawimy na nim wyniki badań społecznych przeprowadzonych w 2022 r. przez zespół socjologów Uniwersytetu Rzeszowskiego pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Malickiego. Badali oni postawy Polaków (ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej) wobec historii i przeszłości. W trakcie badań socjologowie szukali odpowiedzi m.in. na pytanie o to, jak ocena przeszłości wpływa na kształtowanie postaw społecznych wśród dorastającego pokolenia Polaków.

Tego dnia oddamy głos również blogerom. Dowiemy się jak mówić, żeby zainteresować młodych historią. Odpowiemy na pytania: jakich form przekazu oczekują młodzi ludzie? Czy dotychczasowa edukacja jest dla nich wystarczająca?

Polityka historyczna

Kolejne panele dyskusyjne będą poruszać tematykę polityki pamięci oraz polityki historycznej w wymiarze zewnętrznym (skierowanym na środowisko międzynarodowe, mającym wpływ na postrzeganie narodu w świecie) oraz wewnętrznym (skierowanym na kształtowanie myślenia o przeszłości obywateli danego kraju).

Podczas panelu zastanowimy się nad wpływem historii i polityki historycznej na dzisiejszą rzeczywistość oraz na wizerunek poszczególnych państw i narodów. Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest wpływ tego rodzaju polityki, gdy jest prowadzona w sposób efektywny i do czego może prowadzić jej zaniedbanie.

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką innych debat podczas Kongresu Pamięci Narodowej: https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Wstęp wolny, po wcześniejszej rejestracji.

 

do góry