Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 106 „Operacja »Most«, czyli exodus Żydów z ZSRR do Izraela” – 18 marca 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Operacja »Most«, czyli exodus Żydów z ZSRR do Izraela” z cyklu „Kulisy historii”.

Exodus Żydów z ZSRR do Izraela odbył się pod kryptonimem „Most”. W latach 1990–1992 z upadającego ZSRR – przez Polskę do Izraela – wyjechało kilkadziesiąt tysięcy osób. Z kim w marcu 1990 roku widział się w USA premier Tadeusz Mazowiecki i z kim uzgodnił całą operację? Kto był w nią zaangażowany? Na ile realna była akcja terrorystyczna organizacji arabskich? Czy śmierć polskiego dyplomaty w Bejrucie miała coś wspólnego z całą operacją? W jaki sposób ją przygotowano i zrealizowano?

Na te i inne pytania redaktora Rafała Dudkiewicza odpowie dr Tomasz Kozłowski.

Premiera 18 marca (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

 * * *

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jaka jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry