Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o zbrodniach niemieckich z okresu II wojny światowej, upominając się o reparacje od rządu Republiki Federalnej Niemiec

Joanna Sobotka
Data publikacji 16.09.2023

Podczas otwarcia wystawy „Samarytanie z Markowej” na Uniwersytecie Katolickim w Rosario w Argentynie, prezentującej beatyfikowaną w ubiegłą niedzielę bohaterską rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zostali zamordowani wraz z siedmiorgiem dzieci 24 marca 1944 r., prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podniósł sprawę reparacji, których Polska domaga się od Niemiec.

  • Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy „Samarytanie z Markowej” w Rosario – Argentyna, 14 września 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
    Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy „Samarytanie z Markowej” w Rosario – Argentyna, 14 września 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W otwarciu wystawy w czwartek 14 września 2023 r. wzięli udział przedstawiciele środowiska argentyńskich Żydów, dyplomaci, nauczyciele akademiccy, studenci i duchowni argentyńscy.

W swoim przemówieniu dr Karol Nawrocki podkreślił, że tylko 10 % zbrodniarzy z Auschwitz zostało postawionych przed sądem, a do 1982 r. skazano w Niemczech jedynie 7 tys. zbrodniarzy wojennych, z których tylko 182 otrzymało wyrok dożywotniego więzienia. Przypomniał, że wielu niemieckich oprawców nie poniosło żadnej odpowiedzialności karnej, kontynuując swoje kariery polityczne po zakończeniu wojny.

„Sześciu milionom polskich obywateli nie można już przywrócić życia, a na ukaranie ich morderców jest już za późno” – powiedział prezes IPN.

Zwrócił także uwagę, że pomimo decyzji o wypłaceniu odszkodowań rządowi Namibii za zamordowanie dziesiątek tysięcy jej obywateli na początku XX wieku, rząd niemiecki zdecydowanie sprzeciwia się obowiązkowi wypłacenia Polsce reparacji wojennych.

Najważniejsze fragmenty wystąpienia prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego w załączonym nagraniu

Więcej o otwarciu wystawy na Uniwersytecie Katolickim w Rosario: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/190851,Wystawa-Samarytanie-z-Markowej-w-Rosario-Argentyna-14-wrzesnia-2023.html

 

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

do góry