Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Zmiana na stanowisku dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku

  • Karol Piskorski
    Karol Piskorski

Z dniem 8 sierpnia 2023 r. dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, powierzył obowiązki dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Karolowi Piskorskiemu.

***

Karol Piskorski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Politechniki Łódzkiej i podyplomowych studiów w zakresie zarządzania kryzysowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ostatnie 17 lat, z 25 lat zawodowej służby wojskowej, spędził w szeregach Jednostki Wojskowej GROM, dowodząc m.in. gdańskim Zespołem Bojowym na Westerplatte. Pięciokrotnie uczestniczył w misjach pokojowych NATO poza granicami kraju – w Iraku i Afganistanie. Po przejęciu tradycji Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej przez Jednostkę Wojskową GROM w 1995 r., Karol Piskorski kontynuuje ich misję jako współczesny Cichociemny, pozostając wiernym ich mottu: „Tobie Ojczyzno”. Za ponadprzeciętne zaangażowanie w prowadzeniu operacji wojskowych został odznaczony prezydenckim Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz wpisaniem zasług do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.

Po odejściu ze służby, w stopniu podpułkownika rezerwy, został powołany w 2022 r. na stanowisko Doradcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w zakresie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz promowania historii wojskowości. Nadzorował również procesy zarządcze w zakresie reagowania kryzysowego, bezpieczeństwa fizycznego i teleinformatycznego Centrali Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach delegacji zagranicznych w Republice Południowej Afryki, Uzbekistanie i Kanadzie prezentował flagowy projekt IPN – wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Brał również czynny udział w spotkaniach i rozmowach z tamtejszymi przedstawicielami środowisk kombatanckich i wojskowych

do góry