Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Oświadczenie Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – 8 lipca 2022

Anna Cisek
Data publikacji 08.07.2022

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wyraża stanowczy protest przeciwko nagonce medialnej związanej z pojawieniem się w przestrzeni publicznej podręcznika „Historia i teraźniejszość 1945–1979” przygotowanego przez profesora Wojciecha Roszkowskiego.

Autor tego dzieła, mający ogromne doświadczenie w pisaniu wielkich historycznych syntez, a także podręczników szkolnych należy do grona najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich historyków. Zarzuty pod adresem prof. Wojciecha Roszkowskiego mają charakter całkowicie niemerytoryczny, a wynikają z chęci odcięcia młodego pokolenia od rzetelnej wiedzy o naszej najnowszej historii. Posądzanie legendarnego Andrzeja Alberta o ideologiczne manipulacje w tak ważnym dla historycznej edukacji podręczniku ma charakter insynuacji.

Oczywiście w pełni uprawniona jest merytoryczna dyskusja na temat tej pozycji, odrzucić jednak należy propagandowe ataki wpisane w tzw. „pedagogikę wstydu”. Jako przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji odpowiedzialnej za popularyzację wiedzy o najnowszej historii Polski w pełni solidaryzujemy się z osobą profesora i odrzucamy wszystkie manipulacje i całą ideologiczną krytykę na podręcznik „Historia i teraźniejszość”.

 

do góry