Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Pogrzeb Marii Grabowskiej (Barr), Londyn 28 września 2022 (tekst + audio)

28 września 2022 r. o godz. 12.00 Mszą Św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Grabowskiej (Barr), której fotografia odnaleziona w 2021 r. w Archiwum IPN obiegła cały świat. Następnie o godz. 13.30 doczesne szczątki zmarłej zostały złożone do grobu rodzinnego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie. W uroczystości udział wzięli zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek oraz wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.

  • Fot. Archiwum IPN
    Maria Barr, fot. Archiwum IPN

W 2021 r. Instytut Pamięci Narodowej zamieścił w mediach społecznościowych fotografię młodej Polki z prośbą o jej identyfikację. Akcja odbiła się szeroki echem, nie tylko w Polsce.

Dzięki pomocy internautów ustalono, że osobą ze zdjęcia jest Maria Grabowska, córka pułkownika dyplomowanego Wojska Polskiego Benedykta Chłusewicza. Jej ojciec to bohater I wojny światowej oraz walk z bolszewikami w latach 1919–1920, służący jako oficer w Brygadzie (Dywizji) Syberyjskiej. Odznaczony Virtuti Militari. W okresie międzywojennym dowódca garnizonów i okręgów w Grodnie, Toruniu, Dubnie. W czasie II wojny światowej organizator wojskowych transportów morskich do Narwiku i Francji. Po 1947 r. pozbawiony obywatelstwa polskiego. Zmarł 28 września 1951 roku w Londynie.

Pierwszym mężem śp. Marii Grabowskiej był Philip Rex Barr-Barciński, major RAF, bohater II wojny światowej, odznaczony pośmiertnie przez króla Jerzego VI medalem Distinguished Flying Cross. Jej drugim mężem był Stanisław Grabowski, kapitan Wojska Polskiego, bohater II wojny światowej, oficer 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, odznaczony przez Rząd Polski na Uchodźctwie, króla Belgii i królową Niderlandów.

Maria Grabowska w czasie II wojny światowej była zatrudniona jako laborantka w Instytucie Przetaczania Krwi w Edynburgu przy Polskim Czerwonym Krzyżu. Instytut ten zajmował się produkcją suchej plazmy na potrzeby wojenne.

Więcej:

Poniżej udostępniamy nagranie z krótką historią zdjęcia Marii Barr do wykorzystanie w przekazie medialnym.

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

www.ipn.gov.pl

Twitter IPN

Facebook IPN

do góry