Nawigacja

Aktualności

Spotkanie wokół książki Miloša Doležala o ks. Josefie Toufarze – Warszawa, 27 lutego 2020

  • Spotkanie wokół książki Miloša Doležala „Jakby nam już dzisiaj przyszło umrzeć

Instytut Pamięci Narodowej oraz Czeskie Centrum Warszawa zapraszają na spotkanie wokół książki Miloša Doležala Jakby nam już dzisiaj przyszło umrzeć. Dramat życia, kapłaństwa i męczeńskiej śmierci czyhoskiego proboszcza ks. Josefa Toufara.

Prezentacja publikacji odbędzie się 27 lutego (czwartek), o godz. 17.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Miloš Doležal – autor 
  • ks. prof. Tomáš Petráček – historyk, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Josefa Toufara
  • Jaroslav Šubrt – publicysta katolicki, tłumacz polskiej literatury historycznej

Prowadzenie: dr hab. Mirosław Szumiło – historyk (IPN, UMCS) 

* * *

Josef Toufar – czeski ksiądz, męczennik, proboszcz z Czyhoszczy na Wysoczynie. 11 grudnia 1949 r. podczas odprawianej przez niego w czyhoskim kościele mszy świętej kilkakrotnie poruszył się krzyżyk ołtarzowy. Władze uznały, że zostało to sfingowane przez Toufara. 

Księdza aresztowano i brutalnymi metodami zmuszano do tego, by przyznał się do skonstruowania oszukańczego mechanizmu, za pomocą którego rzekomo poruszał krzyżykiem. W wyniku tortur ks. Toufar zmarł, został potajemnie pochowany w zbiorowym grobie na cmentarzu w miejscowości Ďáblice (dziś część  Pragi). Szczątki ks. Toufara odkrył dopiero w 2014 r. Jan Havrda, archeolog z NPU Praga.  Zidentyfikowano je dzięki badaniom DNA oraz dokumentacji cmentarnej i medycznej.

do góry