Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Prezydent Ryszard Kaczorowski na promocji książki „Księga Świadectw. Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy” – Wrocław, 26 marca 2004 r.

Dnia 26 marca 2004 r. we Wrocławiu odbyła się promocja książki „Księga Świadectw. Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystość miała miejsce w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Głównym bohaterem spotkania był skazany na karę śmierci w 1948 dr Jerzy Woźniak, równocześnie jeden z bohaterów książki. Spotkanie swoją obecnością uświetnili: ostatni prezydent rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – skazany przez sowiecki trybunał wojskowy na karę śmierci w 1941 r., zamienioną na dziesięć lat łagrów – i płk dypl. pilot Tadeusz Andersz, dowódca 315 Dywizjonu Myśliwskiego w Wielkiej Brytanii oraz liczni przedstawiciele środowisk kombatanckich i młodzież z wrocławskich liceów.

Spotkanie przebiegło w doskonałej atmosferze. Było znakomitym połączeniem refleksji historycznej z międzypokoleniową wymianą myśli dotyczącą przeszłości i dnia dzisiejszego.

Promowana praca składa się z obszernego wstępu monograficznego oraz ponad dwudziestu relacji osób skazanych a następnie ułaskawionych i więzionych co najmniej do 1956 r., w tym czterech osób z Dolnego Śląska: Zdzisława Jankowskiego, Henryka Kempy, Józefa Tallata-Kiełpsza i Jerzego Woźniaka. Autorów interesowały także losy uwolnionych z więzienia. Byli oni inwigilowani przez SB praktycznie przez cały okres PRL – do przejścia na emeryturę lub do 1989 r.

do góry