Nawigacja

Aktualności

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

 • Niemieccy żołnierze inscenizują dla celów propagandowych scenę łamania polskiego szlabanu granicznego w Kolibkach. Wrzesień 1939 r. (AIPN) Niemieccy żołnierze inscenizują dla celów propagandowych scenę łamania polskiego szlabanu granicznego w Kolibkach. Wrzesień 1939 r. (AIPN)
 • Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje polskie pozycje na Westerplatte. 1 września 1939 r. (AIPN) Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje polskie pozycje na Westerplatte. 1 września 1939 r. (AIPN)
 • Obrońcy Westerplatte po kapitulacji odprowadzani do niewoli. 7 września 1939 r. (AIPN) Obrońcy Westerplatte po kapitulacji odprowadzani do niewoli. 7 września 1939 r. (AIPN)
 • Wysadzony przez polskich saperów podwójny most przez Wisłę w Tczewie. (AIPN) Wysadzony przez polskich saperów podwójny most przez Wisłę w Tczewie. (AIPN)
 • Postój jednostek niemieckiej 5 Dywizji Pancernej w okolicy Krakowa. Wrzesień 1939 r. (AIPN) Postój jednostek niemieckiej 5 Dywizji Pancernej w okolicy Krakowa. Wrzesień 1939 r. (AIPN)
 • Polscy uchodźcy na trasie marszu oddziału niemieckiego w połowie września 1939 r. (AIPN) Polscy uchodźcy na trasie marszu oddziału niemieckiego w połowie września 1939 r. (AIPN)
 • Niemiecki bombowiec nad Polską, wrzesień 1939 r. (AIPN) Niemiecki bombowiec nad Polską, wrzesień 1939 r. (AIPN)
 • Ludność cywilna w Warszawie kopie rowy przeciwlotnicze, wrzesień 1939 r. (AIPN) Ludność cywilna w Warszawie kopie rowy przeciwlotnicze, wrzesień 1939 r. (AIPN)
 • Płonąca wieś polska nad rzeką Osą k. Grudziądza, wrzesień 1939 (AIPN) Płonąca wieś polska nad rzeką Osą k. Grudziądza, wrzesień 1939 (AIPN)
 • Budowa umocnień w Warszawie, na Pradze, w rejonie ulicy Zygmuntowskiej (dziś fragment alei Solidarności) i placu Weteranów 1863, wrzesień 1939 (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Budowa umocnień w Warszawie, na Pradze, w rejonie ulicy Zygmuntowskiej (dziś fragment alei Solidarności) i placu Weteranów 1863, wrzesień 1939 (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Budowa umocnień w Warszawie, na Pradze, w rejonie ulicy Zygmuntowskiej (dziś fragment alei Solidarności) i placu Weteranów 1863, wrzesień 1939 (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Budowa umocnień w Warszawie, na Pradze, w rejonie ulicy Zygmuntowskiej (dziś fragment alei Solidarności) i placu Weteranów 1863, wrzesień 1939 (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Budowa umocnień w Warszawie, na Pradze, w rejonie ulicy Zygmuntowskiej (dziś fragment alei Solidarności) i placu Weteranów 1863, wrzesień 1939 (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Budowa umocnień w Warszawie, na Pradze, w rejonie ulicy Zygmuntowskiej (dziś fragment alei Solidarności) i placu Weteranów 1863, wrzesień 1939 (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Dwunastoletnia Kazimiera Kostewicz (Mika) nad ciałem zabitej siostry Anny zabitej w ataku lotniczym na polu w pobliżu skrzyżowania ulic Ostroroga i Wawrzyszewskiej w Warszawie. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Dwunastoletnia Kazimiera Kostewicz (Mika) nad ciałem zabitej siostry Anny zabitej w ataku lotniczym na polu w pobliżu skrzyżowania ulic Ostroroga i Wawrzyszewskiej w Warszawie. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Zniszczenia na Pradze w Warszawie we wrześniu 1939 roku. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Zniszczenia na Pradze w Warszawie we wrześniu 1939 roku. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Ryszard Pajewski na ruinach domu na rogu ulic Blaszanej i Olszowej w Warszawie, wrzesień 1939. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Ryszard Pajewski na ruinach domu na rogu ulic Blaszanej i Olszowej w Warszawie, wrzesień 1939. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Plakaty, rozkazy Dowódcy Obrony Warszawy, wyroki sądów polowych rozlepione na filarach Teatru Wielkiego na placu Teatralnym, wrzesień 1939. (AIPN) Plakaty, rozkazy Dowódcy Obrony Warszawy, wyroki sądów polowych rozlepione na filarach Teatru Wielkiego na placu Teatralnym, wrzesień 1939. (AIPN)
 • Kobiety z dziećmi szukają schronienia pod arkadą gmachuTeatru Wielkiego w Warszawie, około 15 września 1939 roku. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Kobiety z dziećmi szukają schronienia pod arkadą gmachuTeatru Wielkiego w Warszawie, około 15 września 1939 roku. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)
 • Polski żołnierz za umocnieniami w Warszawie we wrześniu 1939 roku. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie) Polski żołnierz za umocnieniami w Warszawie we wrześniu 1939 roku. (AIPN/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie)

Bomby spadające rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny, jak i zapowiedzią trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami. Zgodnie z rozkazami Adolfa Hitlera agresorzy dążyli bowiem nie tylko do odniesienia zwycięstwa militarnego, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej. Gdy 17 września na wschodnie rubieże Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, rozbiór Polski został przesądzony.

79 lat temu – 1 września 1939 r. – bez wypowiedzenia wojny, III Rzesza Niemiecka zaatakowała Rzeczpospolitą na całej długości granicy między obydwoma państwami. Tego dnia na Polskę, działając zgodnie z planem Hitlera, napadła od południa także armia słowacka. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, od początku stawiało bohaterski opór, licząc na rychłą pomoc zbrojną aliantów zachodnich.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza i bombardowani przez lotnictwo. Pierwszego dnia wojny Niemcy zaatakowali także Pocztę Polską w Gdańsku. Zmobilizowani wcześniej pocztowcy bronili się cały dzień, poddając się dopiero po podpaleniu budynku przez napastników.

Zgodnie z rozkazem Adolfa Hitlera wojska niemieckie prowadziły wojnę bezwzględną, totalną, skierowaną również przeciw ludności cywilnej. Lotnictwo niemieckie bombardowało nie tylko cele wojskowe i szlaki komunikacyjne, ale dokonywało terrorystycznych ataków na miasta, w których nie było obiektów militarnych czy przemysłowych, np. pierwszego dnia wojny zbombardowano Wieluń. Ofiarami niemieckich lotników padali uchodźcy z terenów objętych działaniami wojennymi. W Wielkopolsce i na Śląsku zamordowano wielu z wziętych do niewoli członków samoobrony, a w październiku 1939 r. – bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

W czasie gdy Wojsko Polskie prowadziło nierówną walkę z niemieckim Wehrmachtem, 17 września 1939 r. wschodnią granicę Rzeczypospolitej na całej długości przekroczyła Armia Czerwona. Władze Związku Sowieckiego złamały kilka porozumień zawartych z rządem polskim, przede wszystkim układ o nieagresji z 1934 r., obowiązujący do 1945 r. Napaść na Polskę i pogwałcenie zawartych porozumień tłumaczyły rzekomym rozpadem państwa polskiego i nieistnieniem jego władz.

Walkę z Armią Czerwoną podjęły oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), staczając m.in. zwycięski bój pod Szackiem. Przez trzy dni bohatersko broniło się Grodno, gdzie żołnierzy wspierała polska młodzież. Do końca września Sowieci zajęli wschodnie województwa Rzeczypospolitej, dopuszczając się przy tym wielu zbrodni. W Grodnie czerwonoarmiści rozstrzelali grupę wziętych do niewoli obrońców miasta, a w szpitalu w Mielnikach wymordowali żołnierzy i oficerów KOP rannych pod Szackiem. Z kolei w Mokranach grupa wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną oficerów Flotylli Pińskiej została przekazana lokalnej bojówce, a następnie rozstrzelana.

Agresja sowiecka przesądziła o tragicznym losie Polski. Pomimo tego, w wielu miejscach ogarniętego wojną kraju, trwał bohaterski opór jego obrońców. 27 września z powodu dramatycznego położenia ludności cywilnej, pozbawionej żywności, prądu i bieżącej wody, zdecydowano o przerwaniu obrony Warszawy. Dwa dni później poddała się twierdza Modlin, a 2 października skapitulował Hel. Ostatnie strzały kampanii padły na Lubelszczyźnie, dokąd dotarły w końcu września oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, maszerujące na pomoc Warszawie. 6 października 1939 r. po zaciętej bitwie z Niemcami pod Kockiem, z powodu wyczerpania amunicji, żołnierze gen. Kleeberga złożyli broń.

 

Obchody z udziałem IPN:

WARSZAWA

GDAŃSK, POMORZE

31 sierpnia

1 września

2 września

GRABOWIEC

GRODZISK MAZOWIECKI

KATOWICE

KRAKÓW

ŁÓDŹ

NOWY JORK

WILNO

WROCŁAW

 • 1 września, godz. 12.00 – uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przy ulicy Grabiszyńskiej

 

Polecamy film IPN TV „Kiedy przyjdą podpalić dom”

 

oraz portale edukacyjne:

1wrzesnia39.pl i 17wrzesnia39.pl

 

do góry