Nawigacja

Aktualności

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej – Jasionka, 4‒5 października 2023

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa Instytut Pamięci Narodowej organizuje Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Debaty historyczne, wystawy multimedialne, strefa nowych technologii, strefa edukacyjna i filmowa, rekonstrukcje historyczne, strefa dla najmłodszych – to tylko niektóre atrakcje. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zapraszamy!

W ciągu dwóch dni w jednym miejscu  zgromadzimy dzieci i młodzież, edukatorów, nauczycieli, działaczy społecznych i weteranów, grupy rekonstrukcyjne i wszystkich pasjonatów historii. Podzielimy się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych, świadomości historycznej naszego społeczeństwa, ale również zaangażujemy uczestników do udziału w wielu atrakcjach zaproponowanych w poszczególnych strefach: archiwalnej, naukowej, edukacyjnej, militarnej oraz rekonstrukcji historycznych, a także upamiętniającej. Zobaczymy, że IPN „Powraca po swoich” – przybliżymy temat poszukiwań oraz identyfikacji ofiar zbrodni obu totalitaryzmów. Na kongresie będzie również strefa komiksów. Miłośnicy kina będą mieli okazję poznać filmy wyprodukowane przez IPN lub we współpracy z Instytutem.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to wydarzenie, które z jednej strony podsumowuje ponad dwudziestoletni dorobek IPN, a z drugiej strony prezentuje historyczną ofertę edukacyjną w zupełnie nowej formule – w myśl hasła, które towarzyszy Kongresowi  „Historia mówi przez pokolenia”.

Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z głównych ośrodków badawczych zajmujących się historią Polski w XX wieku, dlatego to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność za efektywne upowszechnianie wiedzy w tym zakresie. Planowane wydarzenie kierujemy do szerokiego grona osób zainteresowanych przeszłością naszego kraju. Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej będzie okazją do dyskusji na temat świadomości historycznej Polaków.

W kwietniu IPN po raz pierwszy zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Zaprezentowano wówczas  ponad dwudziestoletni dorobek Instytutu. Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości opracowanych w  2022 r. przez zespół naukowców dr. hab. Krzysztofa Malickiego, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” zostały przedstawione podczas konferencji otwierającej kwietniowy Kongres Pamięci Narodowej. Dokument ten, w języku polskim i angielskim, można pobrać ze strony internetowej IPN.

W czasie Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej również zostaną zaprezentowane wyniki badań – tym razem w odniesieniu do województwa podkarpackiego.

Porozmawiamy też o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna: edukacja dla przyszłości. Chcemy poprzez współczesną kulturę i nowinki techniczne, połączone z tradycyjną nauką ukazać alternatywę dla promowania wiedzy historycznej.            

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej będzie składał się z dwóch zasadniczych stref:

 • konferencyjnej – skierowanej do dorosłych odbiorców oraz
 • edukacyjnej – dedykowanej dzieciom i młodzieży.

Podczas kongresu odbędzie się konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)”, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.

Tematy debat:

 • Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego
 • Rola organizacji społecznych
 • Sport, patriotyzm, historia
 • Miłość bliźniego w nieludzkich czasach – świadectwo rodziny Ulmów z Markowej
 • Wołyń-Podkarpackie: związki (nie)oczywiste

Zaprezentujemy również wystawy:

 • „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” – międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny, mający na celu upamiętnić wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Częścią wystawy jest wirtualny globus prezentujący szlaki cywilne, wojskowe, morskie i lądowe, którymi przemieszczali się Polacy podczas II wojny światowej. Poprzez interaktywny panel sterujący globusem, każdy będzie mógł wybrać region świata oraz poznać historię i losy Polaków z nim związanych: Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, losy ludności cywilnej – syberyjskich zesłańców, osiedla dla Polaków w Afryce i in. Wirtualnej prezentacji towarzyszyć będą również artefakty z Archiwum IPN, pozyskane przez Instytut w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, m.in. Pamiętnik Wandy Barbary Kociuby.  
 • „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” – ekspozycja, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy polskiej rodziny. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy. 
 • „20–40–20” – Multimedialna wystawa prezentuje wielkie zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz Zbrodnię Katyńską z 1940 r. Ukazuje losy niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Najważniejszą jej częścią jest poruszający 30-minutowy film, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci.
 • „Likwidacja Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej” – wystawa przygotowana przez Archiwum IPN w Rzeszowie przedstawia brutalną likwidację Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu w 1963 r.
 • „Symbole naszej historii” – wystawa jest swego rodzaju podróżą poprzez symbole, te mniej i bardziej znane. Szczególne miejsce poświęcone zostało symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty.
 • wystawa mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” – to zbiór interaktywnych eksponatów zachęcających do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?

Podczas Kongresu zorganizujemy warsztaty muzyczne i malarskie, zaprezentujemy projekty „Drużyna Inki” oraz „Miś Wojtek”.

W czasie kongresu Biuro Nowych Technologii IPN będzie miało swoją strefę, w której dostępne będą: stanowiska VR z „Grą Szyfrów”„Szybowcowa ‘87” oraz najnowszy projekt „Świadectwo poMOCY” (immersyjna etiuda w wirtualnej rzeczywistości {VR}) o losach rodziny Ulmów, stanowiska PC z „Warsaw Rising – Miasto Bohaterów”, hololed (hologram) z Cyfrowymi Bohaterami oraz Kowalewskim, podcasty o immersyjnej edukacji, quizy edukacyjne.

Zwieńczeniem każdego dnia będą uroczyste gale. W środę 4 października zostaną wręczone odznaczenia państwowe Krzyże Wolności i Solidarności oraz Medale „Reipublicae Memoriae Meritum”. W czwartek 5 października odbędzie się gala wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz koncert „W drodze… z cyklu Artyści Andersa”.

Zarejestruj się na stronie

kongrespamiecinarodowej.pl

 

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

do góry