Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Podczas II wojny światowej walczyliśmy na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w ponad 50 krajach na całym świecie będzie wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Wystawa zostanie przetłumaczona na ponad 20 języków świata i zaprezentowana na 6 kontynentach.

Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z naszą historią. W każdym państwie czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna ekspozycja lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego podczas walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich historii jest dużo więcej.

Cały projekt można śledzić na portalu szlakinadziei.ipn.gov.pl.


Stolice państw, przez które przebiegały polskie szlaki nadziei

Miejsca prezentacji wystawy:

 

 

 
 
 

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.

Napis na pomniku gen. Stanisława Maczka w Warszawie i fragment jego rozkazu

Katalog wystawy „Szlaki Nadziei Odyseja Wolności” [do pobrania]

do góry