Nawigacja

Aktualności

„Ramię krzep – Ojczyźnie służ” – lekcje archiwalne w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza nauczycieli i uczniów na lekcje archiwalne przygotowane w oparciu o kolekcję dokumentów pozyskanych ze Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce i wystawę „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”.

Zajęcia będą  się odbywać w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce według scenariuszy lekcji przygotowanych odrębnie dla każdego z etapów edukacyjnych.

Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, a także do uczniów szkół ponadpodstawowych.

  1.  Zajęcia dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej:

Polskie Sokoły z Ameryki

  1. Zajęcia dla uczniów klas 4–8 szkoły podstawowej:

Duch sportu w polskim ruchu sokolim w Ameryce

  1. Zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych:

Sokolstwo to przyszłość narodu – rozwój i realizacja programu niepodległościowego Sokolstwa Polskiego w Ameryce.

Naśladując Emilię Plater – Kobiety – członkinie Sokolstwa Polskiego w Ameryce i ich wkład w realizację programu niepodległościowego.

Lekcje połączone będą ze zwiedzaniem wystawy Instytutu „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce” oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, które kultywuje pamięć i chroni materialne dziedzictwo po polskim wychodźstwie, w szczególności po emigrantach do Stanów Zjednoczonych. Część zbiorów stanowią pamiątki po polsko-amerykańskim bohaterze walk o niepodległość Kazimierzu Pułaskim oraz innych wielkich Polakach, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Wśród rekwizytów znajdziemy przedmioty związane między innymi z Tadeuszem Kościuszką, Julianem Ursynem Niemcewiczem, Heleną Modrzejewską czy Ignacym Janem Paderewskim.

Podczas zajęć przypomnimy także wybitnych sportowców związanych z ruchem sokolim –  Stana Musiała zwanego Stan The Man, baseballistę, czy Stellę Walsh (wł. Stanisława Walasiewicz), lekkoatletkę, medalistkę olimpijską w sprincie. Lekcje odbywać się będą w środy o godz. 10.15 i 12.15 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przy ul. Pułaskiego 24.

Startujemy od 7 grudnia!

W sprawie zapisów prosimy o kontakt pod adresem: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl

Podczas dokonywania rezerwacji należy podać:

  • temat lekcji;
  • termin wizyty (dzień oraz godzina potwierdzana mailowo);
  • wielkość grupy (liczba uczestników i liczba opiekunów grupy);
  • nazwę i typ szkoły;
  • wiek uczestników – etap edukacji, klasa;
  • dane kontaktowe zamawiającego (telefon, e-mail).

Lekcje archiwalne „Ramię krzep – Ojczyźnie służ” są częścią projektu działań edukacyjnych związanych z przygotowaną przez Archiwum IPN wystawą „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”.

Zapraszamy do poznania dziedzictwa Sokolstwa Polskiego i zasług tej wyjątkowej organizacji w kształtowaniu postaw obywatelskich i integracji środowiska Polonii amerykańskiej oraz jej wkładu w organizację Błękitnej Armii i odzyskanie przez Polskę niepodległości!

W ramach projektu zapraszamy także do udziału w konkursie na komiks lub etiudę filmową.

Archiwum IPN, we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia, przygotowuje również dwuetapowe seminarium dla nauczycieli. Szczegółowe informacje podamy wkrótce.

 

do góry