Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Prokuratorzy polscy zamordowani w czasie II wojny światowej” – Warszawa, 17 września 2021

W 82. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Prokuratorzy polscy zamordowani w czasie II wojny światowej” przygotowaną we współpracy z Prokuraturą Krajową.

Wystawa „Prokuratorzy polscy zamordowani w czasie II wojny światowej” – Warszawa, 17 września 2021. Fot. IPN
Wystawa „Prokuratorzy polscy zamordowani w czasie II wojny światowej” – Warszawa, 17 września 2021. Fot. IPN

Jako funkcjonariusze państwowi stojący na straży ustaw Rzeczypospolitej Polskiej prokuratorzy stali się w czasie II wojny światowej ofiarami zbrodni dokonywanych przez okupantów niemieckiego i sowieckiego, których celem było trwałe unicestwienie państwa polskiego. Szacuje się, że w czasie okupacji śmierć poniosło 76 spośród kilkuset przedwojennych prokuratorów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Największa ich grupa została zamordowana przez Sowietów w ramach zbrodni katyńskiej wiosną 1940 r. Wielu innych prokuratorów straciło życie w niemieckich obozach koncentracyjnych, a także w dokonywanych masowych egzekucjach. Na wystawie zaprezentowano sylwetki dwunastu wybranych postaci, są wśród nich:

  • prokurator Sądu Okręgowego w Gdyni dr Adam Kozłowski, rozstrzelany przez Niemców w lasach piaśnickich koło Wejherowa w listopadzie 1939 r.
  • prokurator Najwyższego Sądu Wojskowego w Warszawie płk dr Adam Kiełbiński, rozstrzelany przez Sowietów w Katyniu w kwietniu 1940 r. (pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady w 2007 r.)
  • wiceprokurator Sądu Okręgowego w Równem Stanisław Milczanowski, zamordowany przez Sowietów w Kijowie w ramach zbrodni katyńskiej wiosną 1940 r.
  • wiceprokurator Sądu Apelacyjnego w Poznaniu dr Franciszek Konieczny, rozstrzelany przez Niemców 27 maja 1942 r. pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz.

Autorami wystawy są dr Paweł Rokicki z IPN i Adam Zbieranek z Prokuratury Krajowej.

Ekspozycję można oglądać w hallu siedziby Prokuratury Krajowej przy ul. Postępu 3 w Warszawie.

do góry