Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Filmy IPN „Wybraniec bogów” i „Marsz cieni” na „KSF NIEPOKALANA 2021”. Transmisja on-line

Najnowsze filmy Instytutu Pamięci Narodowej „Wybraniec bogów” i „Marsz cieni” zostały zaprezentowane na XXXVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA 2021”.

  • MARSZ CIENI + Marcinkiewicz 574x400px

Festiwal odbył się w formule mieszanej, tradycyjnej i on-line w dniach 17, 18, 19 września 2021 roku w Sali Środków Audiowizualnych Domu św. Józefa przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka.

Filmy wyprodukowane przez Instytut Pamięci Narodowej można było obejrzeć on-line w niedzielę 19 września 2021 w godzinach:

10:00 – Marsz Cieni

13:00 – Wybraniec bogów

Linki do odbioru transmisji znajdą się na stronie internetowej www.ksfniepokalana.pl

„Wybraniec bogów”

reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała T. Matuszczak 

Czas: 65 min.

Film przedstawia życie i działalność Józefa Marcinkiewicza – polskiego matematyka, doktora filozofii, absolwenta Uniwersytetu Wileńskiego im. Stefana Batorego w Wilnie, porucznika Wojska Polskiego. Józef Marcinkiewicz został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze przekazać dzięki swojej pracy i talentowi. Gdyby tylko pozwolono im żyć...

Zwiastun

 

 

„Marsz cieni”

reż. Lesław Dobrucki

Czas: 22 min.

Przejmujący marsz postaci w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, organizowany jest od 2008 roku z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego uczestnicy w milczeniu pokonują ulicami Warszawy trasę od Muzeum Wojska Polskiego do Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Tym marszem przypominają o ofiarach – polskich żołnierzach, którzy zostali bestialsko zamordowani strzałami w tył głowy przez NKWD. Przez wiele lat milczano o tej zborni i zawieszono kotary niepamięci – jak podkreśla jedna z osób wypowiadających się w filmie. A właśnie to ci ludzie walczyli o wolną Polskę. I zapłacili najwyższą cenę. Oddali za nią swoje życie. Reżyser filmu dołącza widzów do grona obserwatorów tego wydarzenia.

Zwiastun

 

 

do góry