Nawigacja

Aktualności

Projekt IPN i Teatru Nie Teraz „Wołyń 1943. Pamiętamy”

Teatr Nie Teraz dziesięć lat temu stworzył przedstawienie „Ballada o Wołyniu”, pierwszą w polskim teatrze próbę opowiedzenia tego, co ocalonym z Zagłady przez lata całe nie pozwalały wypowiedzieć ściśnięte strachem i grozą usta.

Zainspirowane artystyczną formą Biuro Edukacji Narodowej IPN wspólnie z teatrem na początku czerwca 2021 r. rozpoczęło projekt „Wołyń 1943. Pamiętamy”.

Projekt polega na czytaniu poezji o tematyce wołyńskiej przez osoby mieszkające w różnych częściach świata, mówiące na co dzień w różnych językach. Wiersze będą tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, węgierski, ukraiński, rosyjski, litewski, łotewski, estoński i portugalski. W projekt zaangażowali się polonijni nauczyciele i uczniowie z różnych części świata: od obu Ameryk przez Europę po Kamczatkę. 

 

Wiersz „Nad Wołyniem”

 

Wiersz „Płonący Wołyń”

 

 

Wiersz „Żar wieku”

 

 

Wiersz „Płacz”

 

 

Wiersz „Cień Orła Białego”

 

 

Wiersz „Dwie matki”

 

 

Wiersz „Wołyń”

 

 

Wiersz „Dla mamy”

 

 

Wiersz „Wołyń 1943”

 

 

Wiersz „Przewodnica”

 

 

Wiersz „Baśń stołu dębowego”

 

 

Wiersz „Usta ciszy”

 

 

Wiersz „Pamięci krzyży”

 

 

Wiersz „Oblicze ojczyzny”

* * *

Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej do wzięcia udziału w projekcie. Wybierzcie fragment wiersza z propozycji w załączeniu, zaaranżujcie swoją interpretację i prześlijcie do nas relację na adres: sergiusz.kazimierczuk@ipn.gov.pl.

 
do góry