Nawigacja

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność” na biało-czerwonym szlaku – lipiec-sierpień 2020

Miejsca prezentacji wystaw stworzyły w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegły się 28 sierpnia 2020 na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jakim była, jakim jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

1 lipca 2020 r. w Mielcu Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” otwierając wystawę „TU rodziła się »Solidarność«”. Zaprezentowana tam ekspozycja była pokazana tego dnia równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Kolejne prezentacje tej wystawy odbyły się 21 lipca i 14 sierpnia.

 

Spot promujący wystawę

 

 

Miejscowości, w których w sierpniu 2020 Instytut Pamięci Narodowej
prezentuje wystawy z cyklu „TU rodziła się »Solidarność«”

 

 


 

Miejscowości, w których w lipcu 2020 oddziały IPN otworzyły
wystawy z cyklu „TU rodziła się »Solidarność«”

 

 

 

 

 

1 lipca 2020 wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” została pokazana w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce

 

 

 

 

Wybrane inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej związane z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” zostały przedstawione 25 czerwca 2020 podczas konferencji prasowej w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

 

Narodziła się w Polsce...

 

do góry