Nawigacja

Aktualności

Wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” w 91 miastach w Polsce

26 marca 2021 roku, w 16 miastach w Polsce, rozpoczęła się druga odsłona wystawy „TU rodziła się »Solidarność«”. W kolejnych miesiącach zaprezentujemy ekspozycję w następnych miejscowościach. W 2020 roku wystawa eksponowana była w 58 miastach.

Miejscowości, w których od kwietnia 2021 roku oddziały IPN prezentują
wystawy z cyklu „TU rodziła się »Solidarność«”

 

Miejscowości, w których w marcu 2021 roku oddziały IPN otworzyły
wystawy z cyklu „TU rodziła się »Solidarność«”

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych ukazujących, że niemal w każdym miejscu Polski tworzyły się komórki „Solidarności”. „Solidarność” jest ukazana jako bohater zbiorowy.

Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność” na biało-czerwonym szlaku – lipiec-sierpień 2020

* * *

1 lipca 2020, dokładnie w rocznicę rozpoczęcia słynnych strajków, zwanych potocznie „sierpniowymi”, Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Z tej okazji rozpoczął ekspozycję cyklu wystaw „TU rodziła się Solidarność”, które przypominają o powstawaniu tego wolnościowego ruchu nie tylko w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach, które nigdy nie pojawiły się w czołówkach medialnych. Dotychczas wystawy zagościły w 52 miejscowościach, a w rocznicę podpisania Porozumienia Gdańskiego ekspozycje z całej Polski stanęły na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

 

do góry