Nawigacja

Historia z IPN

Film „Fenomen polskości” na kanale IPNtv

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego Aliny Czerniakowskiej „Fenomen polskości”. To opowieść o prof. Bolesławie Orłowskim, który od lat bada i propaguje polski wkład w rozwój światowej nauki i techniki.

Udział polskich naukowców i badaczy w wygraniu II wojny światowej jest o wiele większy niż polski wysiłek militarny – uważa prof. Bolesław Orłowski.

 

Prof. Bolesław Orłowski, rocznik 1934, to historyk techniki, popularyzator techniki i jej historii oraz wielkich dokonań polskich uczonych i inżynierów. Jest autorem napisanych z wielką pasją kilkudziesięciu książek i artykułów, m.in. „Przygody pionierów cywilizacji”, „Na tropach faraonów”, „Polacy światu”, „Osiągnięcia inżynierskie Wielkiej Emigracji”, „Historia techniki polskiej”.

Dla prof. Orłowskiego jednym z najbardziej twórczych okresów dla polskiej nauki było dwudziestolecie międzywojenne. Po latach zaborów świetnie wykształceni na świecie i mający już wielkie osiągnięcia ludzie wrócili, bo chcieli budować swój kraj. Jak twierdzi profesor,  to wtedy trzej Polacy odcisnęli swoje piętno na światowej cywilizacji technicznej. Byli to: Ignacy Mościcki (zrewolucjonizował przemysł chemiczny oraz przesył energii elektrycznej; z chwilą gdy został prezydentem Polski, podarował krajowi prawa do swoich licznych patentów), Jan Czochralski (opracował metodę produkcji monokryształów, przez co stworzył podstawy późniejszej elektroniki) i Tadeusz Sendzimir (bez jego metod cynkowania i walcowania stali trudno sobie wyobrazić dzisiejsze samochody i lodówki).

Prawdziwym wyzwaniem stało się ostatnie dzieło, którego prof. Bolesław Orłowski jest redaktorem naukowym, a które stworzył zespół naukowców. To pięciotomowy „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki”. Słownik, mający ponad 2400 stron, został wydany przez IPN. Zawiera niemal 1300 biogramów Polaków, którzy rozwijali naukę i technikę niemal na całym świecie. – Podstawowym kryterium była oryginalność i oczywiście to, czy identyfikowali się z Polską i polską kulturą – tłumaczy profesor.

 

 • Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 1
  Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 1
 • Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 2
  Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 2
 • Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 3
  Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 3
 • Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 4
  Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., t. 4
 • Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., tom 5
  Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę..., tom 5

 

Jak podkreśla profesor, Polacy mieli też swój znaczący wkład w rozwoju techniki wojskowej w czasie II wojny światowej.  Po 1939 roku na Zachodzie, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, znalazło się bardzo wielu polskich naukowców. W tym ostatnim kraju było ich ponad 5 tysięcy, z czego 4400 pracowało w strukturach sił zbrojnych. Byli autorami wielu udoskonaleń sprzętu militarnego, które dawały aliantom przewagę na frontach.

Film „Fenomen polskości” zrealizowała Alina Czerniakowska, znana dokumentalistka, autorka wielu filmów, m.in. „Ojczyzna dwóch narodów”, „Humer i inni”, „Papież Polak”, „Ułani, ułani...”, „Kampinoska epopeja”, „Budujcie Civitas Christiana”, „Być dla Polski, dla Polaków...”, „Dziewczyny z tamtych lat”, „Trwajcie. Janusz Kurtyka. Instytut Pamięci Narodowej 2005–2010”, poświęcony Januszowi Kurtyce.

Koproducentami filmu są Instytut Pamięci Narodowej i Telewizja Polska. Film trwa 46 minut.

do góry