Nawigacja

Historia z IPN

Wirtualna wystawa IPN „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy online pod adresem https://lastwitness.eu/

W 78. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców budowy obozu zagłady w Treblince Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wirtualny spacer po wystawie „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, zorganizowanej przez IPN i otwartej 28 stycznia 2020 r. w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

Oprowadzanie po ekspozycji odbywa się w wersji polskiej bądź angielskiej. Słowo wstępne do wystawy, opisy eksponatów, biogram Willenberga dostępne są w wersji tekstowej oraz w wersji audio nagranej przez lektorów.

https://lastwitness.eu/

Piętnaście rzeźb wykonanych z brązu przedstawia sylwetki więźniów Treblinki oraz sceny z życia obozowego, składające się na bolesne wspomnienia Samuela Willenberga z tamtego czasu. Do opisów eksponatów posłużono się cytatami z książki artysty „Bunt w Treblince” w wersji polskiej i angielskiej. Dzięki temu zestawieniu głos autora wybrzmiewa najpełniej.

Ekspozycję wraz z projektem edukacyjnym na kanwie prac Willenberga zrealizowano dzięki życzliwości i zaufaniu, jakim obdarzyła Instytut Pamięci Narodowej wdowa po artyście Ada Krystyna Willenberg, która niestrudzenie kontynuuje dzieło swojego męża w imię zachowania pamięci o Zagładzie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń.

Samuel Willenberg, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz uczestnik Powstania Warszawskiego, mimo traumatycznych przeżyć wojennych w okupowanej przez Niemcy Polsce, do końca życia w 2016 r. miał odwagę wracać do ojczystego kraju. Od wyjazdu do Izraela w 1950 r. wielokrotnie wraz z żoną Krystyną przyjeżdżali do Polski – sami lub jako przewodnicy izraelskiej młodzieży.

Treblinka była ściśle związana z gettem warszawskim, z którego tysiące Żydów trafiało do tamtejszego obozu. Wielu Żydów wyłapanych podczas kwietniowych walk na terenie getta w 1943 r. zostało wywiezionych przez Niemców właśnie do Treblinki. I to m.in. oni mieli zainspirować do walki więźniów obozu, którzy zbuntowali się przeciwko załodze w sierpniu 1943 r. Tę chwilę także uwiecznił w swoich pracach Samuel Willenberg.

Relacja z otwarcia wystawy

Wystawa „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Fot. Sławek Kasper (IPN)

 

 

do góry