Nawigacja

Historia z IPN

„Co widziały drzewa” – pierwszy animowany film dla najmłodszych o rodzinie Ulmów

„Co widziały drzewa” to opowieść o miłości, dobroci i zwykłej, ludzkiej solidarności. Rodzina Ulmów bierze pod swoją opiekę Żydów. Ta historia, tak istotna dla kultury pamięci naszego Narodu, kończy się tragicznie! Jak przekazać ją najmłodszym? Jak z nimi rozmawiać o rzeczach tak trudnych?

Opowiadamy historię rodziny Ulmów w sposób niestandardowy. W pięknie narysowanej animacji widzimy na poły bajkową krainę, w której występują Drzewa i Wiatr.  W naszej opowieści to oni są narratorami. Te elementy przyrody, Drzewa i Wiatr, zadziwione ludzkim okrucieństwem, starają się zrozumieć tragedię, która miała miejsce w domu Ulmów. I w tej snutej przez nich opowieści, w tym nieśpiesznym dialogu, w tych bajkowych sceneriach odnajdujemy sposób na przekazanie najmłodszym  historii rodziny Ulmów.

Warstwę graficzną filmu zaprojektowało studio animacji Goatit, natomiast muzykę skomponował Antoni Wojnar. Autorem scenariusza jest Zofia Żwiruk.

Premiera produkcji IPN odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, będącego wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy ryzykując życiem nieśli pomoc ludności żydowskiej. Ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy święto, obchodzone jest od roku 2018.

Zobacz film animowany „Co widziały drzewa” (premiera 23 marca 2024 r. o godz. 12.00):

do góry