Nawigacja

Historia z IPN

Giganci nauki – infografiki historyczne: Henryk Magnuski

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, jak polscy wynalazcy i uczeni zmieniali świat, jak wiele wnieśli w rozwój naszego kraju i innych państw.

Wynalazca walkie-talkie

Był radiotechnikiem i konstruktorem pierwszych radiostacji przenośnych. Wynalezione przez niego dwie wersje walkie-talkie – SCR-536 i jego następcę SCR-300 – możemy dziś podziwiać w wielu wojennych filmach, gdzie stroną konfliktu jest US Army.

Henryk Magnuski urodził się w Warszawie w 1909 roku. W 1934 roku ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych. Był konstruktorem wojskowych radiostacji N1 i N2. Przed wybuchem II wojny światowej Magnuski został wysłany na szkolenie do Nowego Jorku. W USA pozostał już do końca życia.

Pracował m.in. w firmie Galvin w Chicago, która później przyjęła nazwę Motorola. Uzyskał trzy patenty w związku z konstrukcją pierwszej na świecie przenośnej radiostacji plecakowej, która była powszechnie stosowana przez wojska amerykańskie podczas II wojny światowej.

Ogółem wyprodukowano ponad 100 000 tych urządzeń (według innych źródeł nawet 500 000). Za jej konstrukcję otrzymał pochwałę od najwyższych dowódców amerykańskiej armii.

Zobacz poprzednie infografiki:

Kazimierz Funk

Jan Szczepanik

Kazimierz Prószyński

Stanisław Ulam

Tadeusz Sędzimir (Sendzimir)

Jan Czochralski

Ignacy Mościcki

Maria Skłodowska-Curie

Marian Rejewski

Zapraszamy na portal gigancinauki.pl

Polecamy karty edukacyjne do infografik Giganci nauki – do pobrania

 

do góry