Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komunikat Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie zwiastuna gry komputerowej, opublikowanego w serwisie YouTube

Barbara Niedzielko
Data publikacji 25.08.2018

W związku z opublikowaniem na kanale YouTube animacji promującej grę komputerową znieważającą swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej – zawierającą m.in. sceny rozstrzeliwania i mordowania więźniów w komorze gazowej, w obozie zagłady, w których padają sformułowania „polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy” –  działając na podstawie art. 304 § 2 k.p.k., Prezes Instytutu Pamięci Narodowej złożył w dniu wczorajszym do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia następujących przestępstw:

    •    z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego; 

    •    z art. 256 § 1 i 2 k.k., tj. propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych;

    •    z art. 257 k.k., tj. na publicznym znieważaniu grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej.

Od wielu lat Polacy w kraju i za granicą stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem „polskie obozy śmierci” i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności. Instytut Pamięci Narodowej, stojąc na straży prawdy historycznej i pamięci narodowej, od wielu lat konsekwentnie realizuje międzynarodową kampanię przypominającą i edukującą o obozach zagłady i obozach koncentracyjnych, utworzonych przez III Rzeszę Niemiecką na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej https://truthaboutcamps.eu/

Jako odpowiedź na kłamliwe stwierdzenia o rzekomych polskich obozach koncentracyjnych, pod tym samym adresem https://truthaboutcamps.eu/​ Instytut Pamięci Narodowej udostępnia, w języku polskim, angielskim i niemieckim, bazę załogi SS KL Auschwitz. W bazie znajduje się 8,5 tys. nazwisk esesmanów zatrudnionych w obozie od czasów jego założenia do likwidacji. To pierwszy i najpełniejszy taki spis w Polsce, jaki udało się zrobić na podstawie dostępnych źródeł. 

do góry