Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

[TEKST+ AUDIO] Święto muzealników – Międzynarodowy Dzień Muzeów

Anna Pawlak
Data publikacji 17.05.2023

Międzynarodowa Rada Muzeów w 1977 r. ustanowiła Międzynarodowy Dzień Muzeów, który jest obchodzony co roku na całym świecie 18 maja.

Tego dnia muzea organizują wydarzenia promujące kulturę oraz sztukę, które odbywają się w ramach wydarzeń artystycznych, wystaw, ekspozycji, festynów czy konferencji. Celem tych działań jest pokazanie roli jaką odgrywają muzea w promowaniu sztuki i ochronie dziedzictwa kulturowego oraz prezentacji wyzwań przed jakimi stoją muzealnicy na całym świecie. Ponadto ten wyjątkowy dzień jest doskonałą okazją do zachęcenia odbiorców, aby wspierali muzealnictwo.

Od 1992 r. Międzynarodowy Dzień Muzeów organizowany jest pod wybranym tematem, który odzwierciedla kwestie na jakie międzynarodowa społeczność muzealna chce zwrócić uwagę opinii publicznej. Pierwszym przewodnim tematem była szeroka dyskusja nad problemem „Muzea i środowiska” w jakim musi oddziaływać.

W 1997 r. w Berlinie odbyła się pierwsza Europejska Noc Muzeów, wydarzenie zostało objęte patronatem przez Radę Europy. W kolejnych latach formuła została rozszerzona i objęła galerie sztuki, instytucje kulturalne, kina, archiwa i inne organizacje o podobnym charakterze. Nietypowa pora zwiedzania, ciekawe eksponaty, bezpłatny wstęp i wydarzenia towarzyszące są przysłowiowym „magnesem”, który przyciąga do tych instytucji pasjonatów sztuki a także osoby poszukujące ciekawostek. Tego dnia prezentowane są interesujące eksponaty, które częstokroć nie mają okazji pojawić się na normalnej ekspozycji. Dodatkową atrakcją są organizowane tematyczne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

Światowa pandemia COVID-19 uniemożliwiła organizację wydarzenia w tradycyjnej formie w latach 2020-2021. W konsekwencji wiele instytucji kulturalnych udostępniło swoje zasoby w wersji cyfrowej. Chętni mogli odbyć wirtualne spacery po przygotowanych ekspozycjach, zapoznać się w sieci z przygotowanymi materiałami czy wziąć udział w prowadzonych warsztatach. Koronawirus spowodował, że muzea, które nie zawsze kojarzono z nowoczesnymi technologiami, weszły w erę cyfrową, oferując odbiorcy masę atrakcji. Wymuszone zmiany zwiększyły zainteresowanie ofertą muzeów nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.

Kamieniem węgielnym pod organizację polskiej edycji Nocy Muzeów były działania poznańskiego Muzeum Narodowego z 2003 r., kiedy podjęto decyzję o zorganizowaniu takiego przedsięwzięcia. Nowatorska koncepcja prezentacji zbiorów zachwyciła Polaków, którzy w następnych latach tłumnie ruszyli do zwiedzania o nietypowych godzinach. Zaowocowało to również rozszerzeniem dostępnej oferty – już nie tylko muzea i instytucje kulturalne pokazywały swoje „skarby” zgromadzone na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dołączyły również do nich biblioteki, skanseny, zakłady przemysłowe oraz punkty usługowe i wiele innych instytucji.

***

Instytut Pamięci Narodowej jest aktywnym uczestnikiem Nocy Muzeów od wielu lat. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Polsce odbyła się 13 maja. Wydarzenie jest organizowane w naszych komórkach archiwalnych w Warszawie oraz w oddziałach i delegaturach w całej Polsce. Tradycyjnie otwieramy dla zwiedzających magazyny archiwalne, nasze specjalistyczne pracownie digitalizacji i konserwacji dokumentów. Zwiedzający mogą zapoznać się „od kuchni” jak archiwiści IPN zabezpieczają dokumenty z naszego zasobu. Poza zwiedzaniem uczestnicy Nocy Muzeów mają możliwość skorzystania z oferty Biura Edukacji Narodowej, gdzie prezentowane są relacje świadków historii. W strefie Biura Nowych Technologii uczestnicy, w ramach „Gry Szyfrów”, mogli przenieść się w czasy wojny polsko-bolszewickie i w wirtualnej rzeczywistości łamać sowieckie szyfry. Dodatkowo na uczestników czekały konkursy z nagrodami, pokazy filmowe i rekonstruktorzy, dzięki którym każdy mógł poczuć magię danej epoki.

Chętni mieli możliwość odwiedzenia nas w Białystoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie. Cieszymy się, że mogliśmy gościć 3,5 tys. osób. Mieszkańcy Karkowa będą mieli możliwość odwiedzenia Oddziału IPN w ramach Nocy Muzeów 19 maja. 20 maja dla chętnych w dwóch lokalizacjach zaprezentuje się Oddział Wrocławski.

Już teraz serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną edycję Nocy Muzeów!

 

  • Noc Muzeów w Warszawie
    Noc Muzeów w Warszawie
  • Noc Muzeów w Gdańsku
    Noc Muzeów w Gdańsku
  • Noc Muzeów w Szczecinie
    Noc Muzeów w Szczecinie

 

 

do góry