Nawigacja

Komunikaty

[TEKST+AUDIO] „Nagroda widzów” TV Republika dla prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego

W czwartek 25 maja 2023 r. w czasie Gali Jubileuszowej z okazji 10. urodzin Telewizji Republika prezes IPN dr Karol Nawrocki odebrał „Nagrodę widzów”. Doceniony został wkład Instytutu Pamięci Narodowej w proces dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce.

  • Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W kategorii „Nagroda widzów” spośród dwóch nominowanych, którymi byli: dr Karol Nawrocki oraz Wojciech Korkuć, w głosowaniu zwyciężył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zdobywając 67 procent głosów; na Wojciecha Korkucia zagłosowało 33 proc. widzów Telewizji Republika.   

Wręczone zostały również nagrody w kategorii: ekonomia, kultura, polityka.

***

DEKOMUNIZACJA PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Prezes IPN dr Karol Nawrocki w marcu 2022 r. zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. – Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie (...)  Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił w oświadczeniu z 4 marca 2022 roku.

Dzięki apelowi prezesa IPN rozpoczął się kolejny etap dekomunizacji w Polsce. Na oświadczenie dr. Karola Nawrockiego odpowiada coraz więcej samorządów, które chcą się pozbyć pozostałości totalitarnego systemu. Po apelu prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego zostało już zburzonych 28 pomników. Demontaże pomników to praktyczne realizacja ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

► Oświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej

► Komunikat w sprawie usuwania z przestrzeni publicznej pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny

Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzono badania opinii publicznej na temat demontażu sowieckich obiektów propagandowych poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej.

Badanie opinii publicznej na temat demontażu komunistycznych obiektów propagandowych poświęconych Armii Czerwonej w Polsce

Demontaż czterech pomników „Wdzięczności Armii Czerwonej” – 27 października 2022 r.

Demontaż sowieckiego obiektu propagandowego „wdzięczności Armii Czerwonej” w Głubczycach – 5 maja 2023 r.

 

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl


Logotyp IPN

do góry