Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

„Polska – zarys dziejów” – specjalna publikacja IPN dla Ukraińców

Adam Lewandowski
Data publikacji 01.09.2022

Instytut Pamięci Narodowej od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomaga przebywającym w Polsce Ukraińcom na wiele sposobów. Obok wsparcia materialnego IPN przygotowuje dwujęzyczne publikacje dotyczące historii obu narodów. „Polska – zarys dziejów” to najnowsze wydawnictwo w języku ukraińskim.

Publikacja „Polska – zarys dziejów” ma pomóc lepiej zrozumieć i przybliżyć Ukraińcom historię Polski. Książka ma na celu także przedstawienie polskiej perspektywy widzenia własnej historii, ukazanie miejsca w niej Ukraińców i Ukrainy, a także polskiego rozumienia wielu wspólnych epizodów naszej historii.

Od dziś dostępne jest także nowe wydanie „Przewodnika po historii Polski” w dwóch wersjach językowych (polskiej i ukraińskiej). Można je ściągnąć na stronie internetowej IPN w zakładce dedykowanej ukraińskim publikacjom.

W związku z trwającą kampanią edukacyjną IPN kierowaną do ukraińskich uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w Polsce, i wzmożonym zainteresowaniem „Przewodnikiem po historii Polski”, wydanym wspólnie przez IPN i MSZ w 2016 roku na Światowe Dni Młodzieży, zrodził się pomysł przygotowania nowego wydania publikacji wyłącznie w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Popularnonaukowa broszura, przedstawiająca historię Polski, została rozszerzona o rozdział  pt. Polska i Ukraina. Dzieje sąsiedztwa. Przybliża on wspólną historię obu narodów.

Publikacja ma służyć przede wszystkim polskim nauczycielom jako narzędzie edukacyjne podczas zajęć z dziećmi ukraińskimi w polskich szkołach. Wersja polska i ukraińska w przygotowywanym wydaniu są paralelne.

Przedmowy do nowego wydania przygotowali: minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

Publikacje dostępne na stronie IPN: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ipn

 

 

do góry