Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

OKŚZpNP w Szczecinie prosi o kontakt do osoby mogące pomóc w ustaleniu losów litografii barwnej „Cmentarz kościoła OO. Reformatorów w Krakowie” autorstwa Józefa Czajkowskiego

27.09.2011

S 45/11/Zn

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie informuje, iż we współpracy z Prokuraturą Rejonową Szczecin-Zachód oraz Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną, popełnioną w okresie 1943 r. do 1945 r. na terenie okupowanej Polski, przez funkcjonariuszy III Rzeszy, polegającą na zaborze, z naruszeniem norm prawa międzynarodowego, dóbr kultury, w tym litografii barwnej „Cmentarz kościoła OO. Reformatorów w Krakowie” autorstwa Józefa Czajkowskiego, stanowiącej własność Muzeum Śląskiego w Katowicach, tj. o przestępstwo z art. 125§1kk w zw. z art. 1 ust 1a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (tekst jednolity Dziennik Ustaw z 2007 roku, numer 63, pozycja 424 ).

W toku postępowania ustalono, iż powyższa litografia znajduje się na liście strat wojennych polskiego dziedzictwa narodowego i została utracona w okresie II wojny światowej z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na obecnym etapie ustaleń okoliczność jej zaboru i zaginięcia nie są znane. Nieznane pozostają także jej losy po 1943 r. Litografia ta stanowi dzieło cenne, albowiem jest przykładem początków polskiej litografii barwnej. Litografia została odzyskana, zabezpieczona i zdeponowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniach dotyczących losów wskazanej litografii prosi się o kontakt listowy lub telefoniczny z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 14; 71-422 Szczecin, tel. (091) 312-94-03; fax (091) 312 94 05.

Dariusz Wituszko
Naczelnik OKŚZpNP w Szczecinie
 

do góry