Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczątki przynajmniej dwóch osób na terenie dawnego więzienia „Toledo”

W trzecim dniu prac poszukiwawczych prowadzonych przy ul. Namysłowskiej w Warszawie (dawne więzienie „Toledo”) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył szczątki kolejnych osób pochowanych potajemnie w tym miejscu. Wiosną 2020 r. na tym terenie ujawniono trzy szkielety osób pogrzebanych w podobny sposób (bezpośrednio w ziemi, bez trumny).

Ułożenie odnalezionych dziś szczątków jest takie samo, jak w przypadku większości tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. Ofiary zostały bezwładnie wrzucone do dołów śmierci i zasypane. Przy szczątkach odnaleziono fragmenty polskiego umundurowania.

To niezwykle ważne, że udało się nam w tak krótkim czasie uzyskać potrzebne zezwolenia i niezwłocznie rozpocząć badanie tego terenu. Jak widać – było to działanie konieczne, a pozostawało niezrealizowane od lat. Odnalezione dzisiaj szczątki pokazują, że tereny po wojnie zajmowane przez instytucje reżimu komunistycznego należy zawsze bardzo dokładnie przebadać, gdyż właśnie w takich miejscach dochodziło wielokrotnie do ukrywania zwłok zamordowanych osób. To ważne, że dziś odnaleźliśmy szczątki kolejnych ofiar, które nie będą już dłużej spoczywać gdzieś pod murem, w bezimiennym dole. Zabezpieczymy te szczątki, poddamy badaniu genetycznemu i pochowamy z należnym szacunkiem. To nasza misja, aby nikogo nie pozostawić „na polu bitwy” – mówi dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Nie zapominajmy, że to dopiero początek naszych prac w tym miejscu. Będziemy tutaj przez kolejne dwa tygodnie, aby dokładnie przebadać ten teren. Musimy mieć pewność, iż podjęliśmy wszystkie ukryte tutaj szczątki. Nie wykluczamy, iż w kolejnych dniach będziemy odkrywać kolejne „doły śmierci” – dodaje mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora BPiI IPN.

Prace w tym miejscu zaplanowane zostały do 18 września 2020 r. Badany jest teren należący niegdyś do dawnego Aresztu Karno-Śledczego Warszawa III (tzw. Toledo). Bezpośrednio po wojnie było tutaj więzienie NKWD/UB, w którym byli więzieni m.in. członkowie podziemia antykomunistycznego. Według relacji świadków w murach więzienia wykonano wiele wyroków śmierci. Podobnie jak w przypadku innych miejsc, w dokumentacji więziennej brak jest informacji o miejscu, gdzie grzebano ciała zamordowanych żołnierzy.

 

 

07.09.2020
BPiI

do góry