Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Informacja ze śledztwa w sprawie zbiorowej mogiły w Malborku

W ramach prowadzonego śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w sprawie śmierci osób na początku 1945 r., których szczątki odkryto w zbiorowej mogile przy ul. Solnej w Malborku, powołani biegli zakończyli oględziny zabezpieczonych kości ludzkich. Badania przeprowadzono w obecności przedstawiciela Narodowego Związku Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi.

Z wydanej opinii wynika, iż w zbiorowej mogile pochowano ciała około 2120 osób. Z tego 1001 kobiet, 377 dzieci, 381 mężczyzn, a co do reszty zwłok brak możliwości określenia ich płci i wieku. Dodatkowo powołano biegłego z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku celem dokonania dodatkowych badań identyfikacyjnych – określenia okoliczności zgonu, na podstawie wyselekcjonowanych kości. Po zakończeniu oględzin szczątki ludzkie zostały umieszczone w 109 trumnach (sarkofagach), których zawartość szczegółowo opisano.

Indywidualna identyfikacja osób zmarłych na podstawie badań ujawnionych szczątków ludzkich i zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie nie jest możliwa. Tym bardziej, iż na miejscu ich odkrycia i w trakcie oględzin nie ujawniono przedmiotów z reguły odnajdowanych w tego typu mogiłach. Natomiast odkopano dużą ilość kości zwierzęcych.

Mając na uwadze całość materiału dowodowego zgromadzonego w toku śledztwa przyjąć należy, iż najprawdopodobniej w zbiorowej mogile zostały pochowane osoby cywilne narodowości niemieckiej, które poniosły śmierć wskutek działań wojennych w Malborku w lutym i marcu 1945 r. Pochówku dokonano bezpośrednio po zajęciu miasta przez wojska radzieckie, prawdopodobnie w kwietniu 1945 r., a więc przed rozpoczęciem funkcjonowania administracji polskiej na tych terenach.

Mając na uwadze treść uregulowań zawartych w umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej z dnia 8 grudnia 2003 r. o ustaleniach śledztwa poinformowano Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Śledztwo w sprawie jest kontynuowane.


 Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
prok. Maciej Schulz
 

do góry