Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

O Zbrodni Katyńskiej w audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Audycja została wyemitowana w środę (15 kwietnia 2020) w Programie I Polskiego Radia, o godz. 19.06

  • Przystanek Historia

W kolejnej audycji z cyklu „Przystanek historia” przypomnieliśmy Zbrodnię Katyńską we wspomnieniach prof. Stanisława Swianiewicza, jeńca obozu w Kozielsku, ocalałego z transportu do Katynia, oraz członków rodzin pomordowanych i historyków.

O publikacji Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 3 mówił autor wstępu, wyboru i opracowania dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Powołana przez Izbę Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych 18 września 1951 r. komisja, na której czele stał Ray Madden, przeprowadziła szeroko zakrojone śledztwo. Jego wyniki podsumowała w raporcie złożonym 22 grudnia 1952 r. Głównym celem tej części obrad komisji Maddena było wyświetlenie amerykańskich konotacji sprawy katyńskiej. Przesłuchania i inne czynności podejmowane w tym okresie miały pozwolić na zbadanie postępowania rządu amerykańskiego z raportami dotyczącymi mordu na polskich oficerach w Lesie Katyńskim i polityki amerykańskiej wobec Związku Sowieckiego. Końcowe prace komisji zostały formalnie określone przez kongresmenów jako druga faza dochodzenia, w odróżnieniu od fazy pierwszej, mającej na celu wskazanie sprawcy zbrodni katyńskiej i zrekonstruowanie jej szczegółowych okoliczności.

O Zbrodni Katyńskiej mówili także Krystyna Piórkowska (badaczka Zbrodni Katyńskiej mieszkająca w USA) i prof. Tadeusz Wolsza (członek Kolegium IPN). Wysłuchaliśmy nagrań archiwalnych, w których mówili gen.Władysław Anders i Henryk Troszczyński.

Przypomnieliśmy także sylwetkę prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Wspominał go prof. Filip Musiał:  Janusz patrzył na historię jako na ciąg procesów, który do I RP sięgał do dzisiaj. Dla niego kluczem do narracji historycznej, do opowieści o tej najnowszej historii były kategorie wolności i niepodległości powiedział dyrektor krakowskiego Oddziału IPN.

Zmarłego wspominał także prof. Jan Żaryn. W audycji wykorzystano nagranie archiwalne Janusza Kurtyki i wspomnienia Zuzanny Kurtyki.

W cyklu Było, będzie” mówiliśmy o wybranych aktywnościach IPN oraz artykułach z portalu przystanekhistoria.pl.

Audycja Przystanek historia” została wyemitowana w środę (15.04) o godz. 19.06 na antenie Polskiego Radia Pr. I. (link do audycji).

Poprzednia audycja:

 

do góry