Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Film dokumentalny o obronie Krzyża Nowohuckiego w kwietniu 1960 roku

Przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie powstaje film dokumentalny o wydarzeniach, które przeszły do historii jako obrona Krzyża Nowohuckiego. Poszukiwani są bohaterowie i świadkowie tamtych dni oraz ich rodziny.

Zamieszczamy zdjęcia z kwietnia 1960 r. Być może odnajdą Państwo na nich siebie, osoby z rodziny lub znajomych. Więcej zdjęć na Facebooku.

Kontakt:

Krakowski filmowiec Bogumił Godfrejów (nominowany do Oscara za film krótkometrażowy „Męska sprawa”, 2001) szuka osób, które były bohaterami, świadkami lub w ich rodzinach zachowano pamięć o walce o krzyż oraz pacyfikacji Nowej Huty. Chodzi o obie strony konfliktu, zarówno demonstrantów jak i ludzi związanych z ówczesnymi władzami oraz siłami milicyjnymi. Szczególnie poszukiwane są osoby pamiętające lub posiadające informacje o następujących bohaterach tamtych wydarzeń: ks. Mieczysław Satora, Władysław Ryś, Jan Kotyza, Józef Sawa, Tadeusz Górski, Leon Król, Lucjan Motyka, Zbigniew Skolicki, bp. Karol Wojtyła, Józef Krawczyk, Zenon Kliszko, Eugeniusz Muszyński, Wiesław Ciupiński, Ludwik Bujnowicz, Stanisław Zgraja, Izydor Szczupacki, Helena Majewska, Jan Lis, Tadeusz Miska, Andrzej Wójcik, Stanisław Wałach.

Film powstaje we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie. Jego konsultantem naukowym i współtwórcą scenariusza jest dr Wojciech Paduchowski z Biura Badań Historycznych. Dokumentowi towarzyszyć będzie monografia autorstwa dr. Paduchowskiego pt. „»Karły« pod Krzyżem. Nowohucki protest w kwietniu 1960 r.”. W książce przedstawiono wydarzenia z 1960 r., zrekonstruowano kluczowy dzień 27 kwietnia, opisano biografie głównych bohaterów oraz represje, które ich dotknęły, reakcję różnych środowisk, powstawanie mitu obrońców krzyża i walkę o pamięć o nich. Pracę uzupełniają kalendaria i aneksy, załączono również wykaz osób represjonowanych oraz broniących ich adwokatów, a także najważniejsze dokumenty archiwalne i wybór zdjęć.

Powstaje także wystawa „Krzyż. Symbol wiary i wolności”, przygotowywana przez krakowski IPN i Dom Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie.

Facebook: Uczestnicy obrony krzyża nowohuckiego 27 kwietnia 1960

do góry